Начало Водещи САЩ отказват да участват в резолюция на ООН, подкрепяща Украйна и осъждаща...

САЩ отказват да участват в резолюция на ООН, подкрепяща Украйна и осъждаща руската агресия

74
Бруталният отговор на Путин на въпроса: „Докъде се простира Русия?“

САЩ отказват да подкрепят проекторезолюция на ООН, отбелязваща три години от нахлуването на Москва в Украйна, която подкрепя териториалната цялост на Киев и осъжда руската агресия, съобщи „Ройтерс“, позовавайки се на трима дипломатически източници.

Стъпката изглежда отразява разширяващия се разрив между украинския президент Володимир Зеленски и президента на САЩ Доналд Тръмп, който се опитва бързо да сложи край на войната в Украйна и чийто екип проведе преговори с Русия без участието на Киев.

Украйна използва десетки милиарди долари американска военна помощ, договорена при предишната администрация на САЩ, за да устои на инвазията на Русия и също се възползва от дипломатическа подкрепа.

Проекторезолюцията за Общото събрание на ООН, видяна от Ройтерс, осъжда руската агресия и потвърждава ангажимента „към суверенитета, независимостта, единството и териториалната цялост на Украйна в нейните международно признати граници“.

„През предишните години Съединените щати последователно са участвали в такива резолюции в подкрепа на справедливия мир в Украйна“, казва един от източниците.

Първият дипломатически източник казва пред „Ройтерс“, че резолюцията е подкрепена от повече от 50 държави, като отказа да ги идентифицира.

Русия завзе около 20% от Украйна и бавно, но стабилно печели територия на изток. Москва заяви, че нейната „специална военна операция“ отговаря на екзистенциалната заплаха, породена от стремежа на Киев да се присъедини към НАТО. Украйна и Западът наричат ​​действията на Русия империалистическо заграбване на земя.

Не е ясно кога изтича крайният срок за подкрепа на проекторезолюцията и Вашингтон все още може да промени решението си.

Гласуването в ООН, разглеждано като важен пример за глобалната подкрепа за Украйна, все още може да продължи без подкрепата на САЩ, но може да е по-малко вероятно да спечели широка подкрепа в Общото събрание.

Втори дипломатически източник, който също пожела анонимност, каза: „Засега ситуацията е, че те (САЩ) няма да го подпишат. Продължават усилията да се потърси подкрепа от други страни, включително Глобалния юг“, добави източникът.

Междувременно, законодатели от Републиканската партия инициираха процедура по изтегляне на САЩ от Организацията на обединените нации, на фона на загриженост, че международната хуманитарна и правозащитна организация не промотира американските интереси и не съвпада с „Америка на първо място“ на президента Доналд Тръмп.

Сенаторът Майк Лий от Юта представи в четвъртък законопроект, наречен „Закон за пълно изключване от провала на Обединените нации“, който ще прекрати членството на САЩ в ООН и нейните свързани организации, както и финансирането им. Сенаторката Марша Блекбърн от Тенеси е съвносител на мерките в горната камара. Представителят Чип Рой от Тексас пък е готов да представи мярката в Камарата на представителите днес, твърдейки, че ООН и нейните органи не защищават интересите на американците.

САЩ предоставят повече финансиране от всяка друга страна на ООН, дарявайки над 18 милиарда долара през 2022 г., според американският аналитичен център за външна политика „Съвет за външни отношения“. Това съставлява приблизително една трета от общия колективен бюджет на ООН.

Още международни новини – четете тук