Начало Водещи Русия и Украйна на масата за преговори – ще има ли пробив...

Русия и Украйна на масата за преговори – ще има ли пробив в Истанбул?

59
Владимир Путин и Володимир Зеленски
Снимка: БТА

Преки преговори между делегации на Русия и Украйна се очаква да започнат днес в турския мегаполис Истанбул, но без участието на руския президент Владимир Путин, предаде ДПА.

Путин утвърди състава на руската делегация, която ще бъде оглавявана от неговия съветник Владимир Медински.

Самият руски президент предложи днешните преговори в Истанбул, на които да бъде обсъден край на започнатата от Москва през февруари 2022 г. война в Украйна, на пресконференция в ранните неделни часове в Кремъл.

Американският президент Доналд Тръмп, който в момента е на обиколка в страни от Залива, бе заявил, че „може да се отбие“ в Турция, за да участва в преговорите, но при положение че Путин няма да е там, и той най-вероятно няма да присъства, съобщи снощи Ройтерс, позовавайки се на американски представител.

Едновременно с това Тръмп потвърди, че държавният секретар на САЩ Марко Рубио със сигурност ще е в Истанбул.

Украинският президент Володимир Зеленски заяви намерение да присъства на преговорите в Турция и лично да преговаря с Путин, но в същото време заяви, че той ще говори само с руския президент и никой друг от руска страна, припомня ДПА.

Украинският представител Андрий Коваленко заяви днес, че на този етап все още няма договореност за началния час на преките преговори Русия – Украйна. По-рано руската новинарска агенция ТАСС съобщи, че началото на преговорите в двореца Долмабахче в Истанбул е планирано за около 10:00 ч. местно време (също и българско).

Коваленко, който е служител в Националния съвет за сигурност и отбрана на Украйна, написа в приложението „Телеграм“, че такъв час като 10:00 „не е планиран и не е верен“.

Разговорите ще се състоят в работния кабинет на президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган в двореца Долмабахче в турския мегаполис, уточнява ТАСС, като се позовава на човек, запознат с организацията на срещата.

Украинският президент Володимир Зеленски потвърди, че ще присъства днес на преговорите с Русия в Истанбул за край на войната в Украйна, предаде Укринформ, като се позова на публикация на държавния глава в социалната платформа „Екс“.

Украински представител съобщи снощи за Ройтерс, че украинска делегация начело със Зеленски е „напът“ за Турция.

Президентът вече посочи, че Украйна е готова на всякаква форма на преговори, предаде снощи Франс прес.

„Украйна е готова за всякакъв формат на преговори и ние не се страхуваме от срещи. Утре (днес – бел. ред.) – в Турция“, гласи публикация на Зеленски от късно снощи в „Екс“.

Програмата на Зеленски – по информация към тази сутрин, включва и двустранни преговори с турския президент Реджеп Тайип Ердоган и съвместна пресконференция на двамата, информира Укринформ.

Единствените досега руско-украински преговори се състояха без резултат през март 2022 г., припомня ТАСС. Руските сили нахлуха в Украйна през февруари същата година.

Още международни новини – четете тук