Начало Водещи Ройтерс: През януари България замества руския петрол със суровина от Казахстан, Иран...

Ройтерс: През януари България замества руския петрол със суровина от Казахстан, Иран и Тунис

164
Петролно ембарго, руски петрол
Снимката е илюстративна

От началото на януари, България замени вноса на руски петрол със суров петрол от Казахстан, Ирак и Тунис, както съобщава Ройтерс, цитирайки пазарни участници и данни на Ел Ес И Джи.

Страната се възползва от дерогационна клауза на ЕС, която й дава възможност да удължи внасянето на руски петрол по море до 2024 година. Обаче тя ограничи износа на всички продукти, произведени от руски петрол, от този месец, което лишава единствената рафинерия – „Лукойл Нефтохим Бургас“, от суровина и я накара да спре вноса на руски петрол от март.

Не се очаква петрол от Русия да влезе в пристанището на Бургас този месец, след като „Лукойл“ вече не може да снабдява рафинерията си с петрола сорт „Уралс“, което ще изведе суровината да бъде доставяна от другаде, което ще повиши разходите на рафинерията, съгласно на Ройтерс. Официалното решение е, че България няма право да внася руски петрол от март.

През януари в Бургас се очакваха два товара от по 70 000 метрични тона казахстански петрол KEBCO, 76 000 тона иракски Basrah Light, 50 000 тона от сорта CPC Blend и 33 000 тона петрол от Тунис, сочат данни на групата на Ел Ес И Джи.

Казахстанският петрол, изнасян от руски пристанища и наричан KEBCO, има сходни характеристики като руския сорт „Уралс“ и е най-вероятният заместител на руската суровина в България, макар доставките му да са ограничени, а цената му значително по-висока от тази на „Уралс“.

Бургаската рафинерия е конструирана да обработва „Уралс“ и в момента може да работи само със сортове с по-високо съдържание на сяра (кисел), което в ЕС е трудно и скъпо, отбелязват търговци.

„Пазарът на кисел петрол в Европа е „затегнат“ заради липсата на „Уралс“ и кюрдски петрол“, посочва пазарен източник.
Износът на петрол от Иракски Кюрдистан бе спрян миналата пролет.

„Лукойл“ по-рано съобщи, че преразглежда стратегията си по отношение на активите в България и ще обмисли вариант за продажбата им.

„Лукойл“ и българското министерство на икономиката и промишлеността засега не са отговорили на запитванията за коментар, отбелязва Ройтерс.

Още икономически новини – четете тук