Има интерес от американски фирми да се строят центрове за изкуствен интелект у нас, затова трябва постоянен ток, коментира лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов по повод информацията, че реакторите от площадката на АЕЦ „Белене“ нама да бъдат продадени на Украйна.
Борисов обяви пред журналисти в кулоарите на парламента, че с българските власти са се свързали и дошли представители на топ три на световните фондове, които имат изключителен интерес да се направят огромни „дейта центрове“.
Според него това е новият хит за САЩ и Великобритания, но за строителството на тези центрове трябват две неща – постоянен ток от поне 1000 мегавата, който може да бъде произведен от ядрени реактори, от газови или топлоцентрали. Друго условие, според него, е наличието на „голяма река за охлаждане“. Козлодуй има и двете, допълни Борисов.
По думите му представителите на тези фондове са помолили България да изчака с решението си да продаде реакторите от АЕЦ „Белене“ на Украйна, за да говорят с президента на САЩ Доналд Тръмп.
Ние имаме най-добрата инфраструктура, най-добрата електропреносна система, квалифицираната работна ръка и избрани строител и изпълнител на седми и осми реактор (на АЕЦ „Козлодуй“ – бел. ред.) – ядрената площадка, която се строи, обясни лидерът на ГЕРБ. Той припомни, че вече в България са идвали делегации, изпратени от САЩ, които да видят реакторите за „Белене“, които страната ни изплати на Русия, съгласно решението на арбитражни съд в Париж за 600 млн. долара.
Според Борисов за перфектното състояние на тези реактори говори интересът на Украйна, която с тях иска да строи нова ядрена централа на 400 км от България.
И ако ние, с най-големите американски фондове и заедно с „Уестингхаус“, изградим такива „дейта центрове“, а тези реактори да работят само за тях, не знам дали трябва да ги дадем за 1 млрд. лева.
„Затова Зафиров (вицепремиерът и председател на БСП Атанас Зафиров – бел. ред) говори с мен, аз му казах – нека да изчакаме, имаме опцията да ги продадем, не сме ги продали 10 години, може да ги продадем другия месец, може да ги продадем след пет месеца. Но дотогава искам с президента Тръмп, с Илон Мъск, с „Майкрософт“, Бил Гейтс, имат интерес, ако можем да направим това нещо не вярвам да има българин да не иска най-мощният изкуствен интелект да е тук. Аз мисля за държавата“, каза Бойко Борисов.
Искам да направя нещо с англичаните, с американците, което да е огромно. Ако стане – стане, ако не – ги продаваме, допълни лидерът на ГЕРБ.
Вицепремиерът и лидер на БСП Атанас Зафирова обяви вчера, че двата реактора за АЕЦ „Белене“ няма да бъдат продавани.
Той посочи, че е провел разговори с партньорите в Съвета за съвместно управление, както и с лидера на ГЕРБ Бойко Борисов относно съдбата на двата реактора за АЕЦ „Белене“. Постигнато е съгласие да не бъдат продавани. Заедно застанахме зад този изключително важен стратегически избор, добави той и изтъкна, че тези реактори не са за продан, а са ключов актив за България, част от енергийната ѝ сигурност и икономическа независимост.
Зафиров тогава посочи, че има готовност това решение да бъде облечено в решение и на Народното събрание.
Борисов и БСП спряха продажбата на старите руски реактори на Украйна