Израел обяви, че е успял да получи тялото на тайландския заложник, който беше отвлечен в Газа на 7 октомври 2023 г. Страната продължава действията си в ивицата, при които, според палестинските здравни власти, са загинали поне 22 души през последната нощ, съобщава Асошиейтед прес.
Днес кабинетът на министър-председателя съобщи, че тялото на тайландския гражданин Натапонг Пинта е било транспортирано в Израел чрез специална военна операция.
Пинта бил отвлечен от кибуца Нир Оз и, според правителството, загинал в плен малко след началото на конфликта.
Това се случва два дни след предаването на телата на двама израелско-американски заложници. В Газа остават 55 заложници, като Израел твърди, че повече от половината вече са покойници.
Министърът на отбраната обяви, че тялото на Пинта е убито от района на Рафах. Той дошъл в Израел от Тайланд с намерение да работи в селското стопанство.
Според армията, той е бил отвлечен в Газа от „Муджахидин“ – малка въоръжена група, обвинена в отвличането и убиването на Шири Бибас и двете ѝ деца. Тази същата група е отговорна и за отвличането на двамата израелско-американски заложници, Юдих Вайнщайн и Гад Хагай, чиито останки бяха предадени на израелската армия в четвъртък.
Израел съобщава, че е открил тялото на Пинта благодарение на информация от оперативната група за заложници и военното разузнаване.
Тайландците са най-голямата група чуждестранни граждани, задържани от „Хамас“, отбелязва АП. Много от тайландските агрономи живеели в кибуците и градовете в южна Израел, които първоначално бяха завзети от бойците на „Хамас“. Според тайландското министерство на външните работи, общо 46 тайландци са загинали по време на конфликта.