Работата по изготвяне на Социален план за климата тече от два месеца. България е трябвало да го разработи през последните две години, но не са предприемани дейности в тази посока. Това каза вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев в днешния парламентарен контрол в отговор на въпрос от Парламентарната група на „ДПС-Ново начало“ за подготовката на България за създаване на Социален фонд за климата в подкрепа на уязвими групи в обществото за енергийни разходи и транспортни услуги.
Срокът за представяне на плана на ЕК изтича този юни. Вицепремиерът обаче увери народните представители, че не е и допуснал да се изпрати неадекватен и несъответстващ на нуждите на българските граждани документ на ЕК. Според него Социалният план за климата е шанс за малките населени места по линия на транспортна свързаност или от гледна точка на темата за жилищни и еднофамилни сгради.
По негова информация, с Постановление на Министерския съвет (ПМС) е създадена организация с участието на Министерството на транспорта и съобщенията, Министерството на земеделието и храните, Министерството на регионалното развитие и благоустройството, като отговорни за различните части в подготвяния план.
„Социален план за климата се пише от два месеца“, каза вицепремиерът Дончев. „Големият проблем, с който се сблъскваме, е достъпът до данни. Проблемът, с който се борим заедно с Министерството на транспорта, с Националното сдружение на общините е идентифицирането на т. нар. „бели петна“ по отношение на транспортното обслужване“, добави той.
Според него рискът от липсата на обществен транспорт е една от темите, по които се търси решение със Социалния фонд за климата и трябва да е във фокуса на разработвания план.
„Близо сме поне до етапа, в който ще имаме адекватни данни, за да започнем планирането на мероприятията“, уточни вицепремиерът Дончев.
Той припомни, че България ще разполага по линия на Социалния фонд за климата с между 2,1 и 2,5 милиарда евро. Диапазонът ще зависи от дизайна на европейските политики и по-конкретно дали ще има квоти за емисии за транспорта.
„По-голямата сума ще бъде при въвеждане на подобни квоти. По-малката, ако не бъдат въведени те“, добави той.