Руският президент Владимир Путин заяви, че е готов да обсъди войната в Украйна с президента на САЩ Доналд Тръмп, и че би било добра идея двамата да се срещнат.
В първите си коментари, след като Тръмп заплаши да нанесе икономически щети на Русия, ако не прекрати войната в Украйна, Путин заговори с изненадващо благосклонен тон. На журналист от руската държавна телевизия той каза следното:
„Ние вярваме на изявленията на настоящия президент за неговата готовност да работим заедно. Ние винаги сме отворени сме готови за преговори. Би било по-добре да се срещнем и да поговорим спокойно въз основа на днешната реалност.
Путин продължи да описва отношенията си с Тръмп като „делови, прагматични и надеждни“ и добави, че преговорите с Украйна са усложнени от факта, че нейният президент Володимир Зеленски е подписал указ, който му пречи да води разговори с Путин.
В опит да получи благоволението на Тръмп, Путин повтори твърдението на президента на САЩ, че е щял да предотврати започването на войната в Украйна и застана зад развенчаното твърдение на Тръмп, че изборите в САЩ през 2020 г. са били „откраднати“ от него.
В дните след встъпването си в длъжност Тръмп многократно призовава за бързо прекратяване на войната в Украйна, която вече наближава третата си година, и изрази готовност да се срещне с Путин „незабавно“.
Във вечерното си видео обръщение късно в петък, президентът на Украйна Володимир Зеленски каза, че Путин се опитва да „манипулира“ Тръмп.
„Той се опитва да манипулира желанието на президента на САЩ да постигне мир. Убеден съм, че никакви руски манипулации вече няма да успеят“, заяви той.
Опитите на Тръмп да убеди Путин да преговаря бяха подсилени от заплахи за ескалиране на натиска върху вече обтегнатата икономика на Русия, чрез въвеждане на санкции и мита, ако Москва не успее да „сключи сделка“ за прекратяване на войната.
Тръмп призова ОПЕК, която се оглавява от Саудитска Арабия, да понижи стойността на петрола. Според републиканеца подобно действие ще лиши Русия от голяма част от държавните ѝ приходи, които са ѝ нужни, за да плаща за воденето на войната, а това би накарало Владимир Путин да преосмисли желанието си да продължава конфликта.
Приходите от нефт и газ са най-важният източник на пари в Русия, като представляват от една трета до половината от приходите на федералния бюджет през последното десетилетие.
„Има начин да бъде сложен край бързо и това е ОПЕК да спре да прави толкова много пари“, каза Тръмп пред репортери. „Така че топката е в полето на ОПЕК и те трябва да намалят цената на петрола. И тогава тази война ще приключи на мига.“
Но да бъдат принудени страните от ОПЕК да се решат на подобно действие е трудна задача, смятат експерти от бранша.
В петък Путин омаловажи икономическите заплахи на Тръмп, като каза, че „прекалено“ ниските цени на петрола са лоши както за САЩ, така и за Русия.
По време на войната Путин изрази увереност, че руската икономика е устояла на западните санкции по-добре от очакваното. Но все пак пукнатините в икономиката започват да се забелязват. Русия се бори с неустоимата инфлация, докато налива милиарди за отбрана.
До момента Русия постигна постепенен, но стабилен напредък в Източна Украйна въпреки рекордните жертви. Киев е изправен пред кадрова криза. Именно това накара администрацията на Байдън да настоява Украйна да намали възрастта за мобилизация от 25 на 18 години.
Путин изясни позицията си за мирни преговори по време на годишната си конференция, изисквайки Западът да отмени всички санкции срещу Русия, а Украйна да се оттегли от регионите Донецк, Луганск, Херсон и Запорожие. Той също така настоя Украйна да се откаже от стремежите си към НАТО, да стане постоянно неутрална държава и драстично да намали военните си сили – ходове, които на практика я биха лишили от нейния суверенитет.
Остава неясно колко гъвкав може да бъде Путин относно тези искания.
До момента, американският президент не е разяснил какъв точно е планът му за прекратяване на войната в Украйна, но неговият вицепремиер Джей Ди Ванс предположи, че Тръмп може да създаде „силно укрепена“ демилитаризирана зона на границите на двете страни, замразявайки войната по настоящите ѝ фронтови линии.
Завръщането на Тръмп в Белия дом поднови дискусиите относно възможността западни мироопазващи сили да бъдат разположени в Украйна, за да помогнат за поддържане на примирие.
Но руското външно министерство нарече идеята „неприемлива“ и отхвърли призивите за замразяване на войната по фронтовите линии.
Но ситуацията продължава да се променя ежедневно. Тази седмица Тръмп направи някои изявления, които, според анализаторите, имаха за цел да успокоят Москва.
В интервю за Fox News Тръмп заяви, че президентът Зеленски „не е ангел“ и намекна, че украинският лидер също е виновен за избухването на войната, защото не е трябвало да позволява тя да се случи.“
*Източник: „Гардиън“. Преводът и заглавието са на ДЕБАТИ.БГ.