Начало Новини Професионални организации, които не са съгласни с предложения на ресорното министерство за...

Професионални организации, които не са съгласни с предложения на ресорното министерство за промени в Закона за туризма, подготвят становище по проекта на нормативен акт

49
Професионални организации, които не са съгласни с предложения на ресорното министерство за промени в Закона за туризма, подготвят становище по проекта на нормативен акт

Професионални организации на туроператорите и турагентите, които не са съгласни с предложения на ресорното министерство за промени в Закона за туризма, свързани със създаването на Гаранционен фонд, ще внесат своето становище в министерството по проекта на нормативен акт до 2 септември, когато изтича крайният срок за обществено обсъждане на проектозакона. Това съобщи за БТА Павлина Илиева, председател на Управителния съвет на Сдружение на туроператорите и туристическите агенти „Обединение „Бъдеще за туризма“ (СТТА ОБТ). По инициатива на Сдружението днес се състоя среща с участието на заинтересовани страни във връзка с проекта за промени в закона в БТПП.

Целта е след общественото обсъждане министерството да продължи работа с нас като работна група и да променим текста, който е в момента и едва тогава проектозаконът да се внесе в Министерския съвет, каза Илиева по време на дискусията.

В срещата участваха представители на ОБТ, Сдружението „Туризъм“, Българската асоциация за устойчив туризъм и Българската асоциация на туристическите агенции (БАТА).

Причината за срещата с бранша е, защо след три години работа се налага ние първи да излезем с мнение против на това, което беше публикувано за обществено обсъждане, посочи Павлина Илиева.

В началото на август Министерство на туризма публикува за обществено обсъждане проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за туризма, който касае създаването на Туристически гаранционен фонд. С предложения проект се предлагат промени в националното законодателство, свързани с транспонираната в него през 2018 г. Директива (ЕС) 2015/2302 на Европейския парламент и на Съвета от 25 ноември 2015 г. относно пакетните туристически пътувания и свързаните пътнически услуги, съобщиха тогава от министерството. В същия ден – 6 август, Обединение „Бъдеще за туризма“ (ОБТ), Българска асоциация на туристическите агенции (БАТА) и Сдружение „Туризъм“, чиито представители от началото на юли 2021 г. обсъждат текстовете за изменение на Закона за туризма, съобщиха, че предложеният от Министерството на туризма гаранционен фонд отваря широко вратата за сивия сектор, създава възможност за въвеждане в заблуждение на потребителите, изкривява пазара и поставя в неравностойно положение туроператорите, организатори на туристически пътувания. В интервю за БТА също в началото на август заместник-министърът на туризма Ирена Георигева посочи, че с предложения от Министерството на туризма проект за промени в Закона за туризма потребителят получава възможност за защита на своите интереси пряко чрез два инструмента – възможност за нов вид застраховка или банкова гаранция и туристически гаранционен фонд. Целта на проектозакона е въвеждане на допълнителна защита именно за потребителя при несъстоятелност на организатора на туристическите пътувания, а за туроператорите – създаване на удобен инструмент за обезпечаване на отговорността им спрямо пътуващите, каза тогава Ирена Георгиева.

На днешната дискусия Павлина Илиева посочи, че от ОБТ са предложили да няма застраховка и да има само Гаранционен фонд и допълни, че няма да има туроператор, който да не бъде засегнат от този фонд.

Тя изтъкна, че в момента застраховката „Професионална отговорност“ покрива между 23 – 27 процента от сумата на клиента и по думите й това означава, че това е неработещ механизъм. Илиева цитира данни на Министерството на туризма, според които 1480 фирми в момента имат туроператорски лиценз, от тях приблизително 1100 фирми са със застраховка с 25 000 лева покритие, а само 13 – имат покритие за 1,4 млн. лева.

По отношение на проектозакона Илиева посочи, че ОБТ не е съгласно с въвеждането на правните субекти туроператор А (който прави изходящ туризъм) и Б (който продава на фирми), освен това няма яснота как ще се формират вноските във фонда, колко ще струва на фирмите участието в него, не е ясно и как посочените в проектозакона туроператори А и Б ще се защитят пред ЕК, защото по думите на Илиева „такова нещо по света няма в предлагания вид“. Лично за мен това е широко отворена врата за сивата икономика, заяви Павлина Илиева.

Според нея е необходимо да се приложат моделите на фондовете в Европа, като се направят работещи за България.

Димитър Попов, председател на Българската асоциация за устойчив туризъм, напомни, че има датски, нидерландски, германски, шведски работещи модели на гаранционни фондове, но изтъкна, че българският законопроект не е „стъпил“ върху тях и дори няма сравнителна таблица за това как те работят. Според него участието в гаранционния фонд ще излезе по-скъпо спрямо застраховката само за туроператори с влошена ликвидност и финансови показатели.

Проф. Георги Рачев, заместник-председател на БАТА, посочи, че предложеният законов текст е с ниска правна стойност. В него има категории, които не са пояснени, не е посочено и как ще се определя вноската във фонда, смята той.. По думите му фондът трябва да бъде управляван и от бранша.