Скоро ще има сухо, топло и слънчево време у нас, според проф. Георги Рачев от bTV. Европа като цяло също ще има високи температури през предстоящата седмица.
„Уикендът ще е хубав. Във вторник дори можем да се насладим на плажа с джапанки. Температурите ще достигнат 20 градуса на някои места,“ каза Рачев.
„Западният вятър ще повлияе на температурите и това време ще продължи до 10-11 февруари. След това обаче не е ясно какво точно ще се случи. Все пак, ще последва затопляне,“ поясни проф. Рачев.
Високите температури в планините няма да донесат добри условия за скиори и сноубордисти, тъй като минималните температури ще бъдат на високо ниво.
Прогнозите са, че през цялата седмица обедните температури ще са двуцифрени, според проф. Рачев.
София има най-дългата зима
в България с продължителност от цели 120 дни, докато Царево има най-кратка зима. В този морски град студеният период продължава само 62 дни, обясни климатологът.
Малък Сечко ще ни изненада със значително охлаждане на 16-20 февруари, когато температурите ще спаднат рязко. Те ще достигнат минус 15 градуса в Северна и Западна България.
Този студен януарски период е честен случай за развитието на времето през февруари и март. Валежите започват от 12 февруари, а снеговалежите се очакват на 13-14 февруари, които ще увеличат снежната покривка значително. Следващият период на снеговалежи ще бъде в края на февруари.
Според Рачев, под зима в България се разбира
средна дневна температура под 5 градуса.
„София е доказателство, че зимата все още не е минала, въпреки че жителите на столицата може да не го усещат. Това е климатичен показател, който ни позволява да сравняваме различните територии в България правилно,“ каза той допълнително.
„Затова столицата се простира на четири месеца зима. Разбира се, може би има и други населени места в България, които могат да превъзмогнат София. Чепеларе, Смолян и Разград са някои от тези места, където е доста хладно, но те са на различни надморски височини.
Това също играе роля. На места като Самоков и Смолян, които са на по-големи височини, е възможно да има по-продължителен период с температури, които са под 5 градуса. Говорим за равнинните зони на България, на около 600 метра надморска височина“, посочи професорът.
През последните 7 години пролетта е била доста хладна над цялата страна, с повече валежи. Загряването на земната повърхност и движението на слънцето по-бавно стават по време на пролет, а когато има и полярни ефекти, пролетта може да бъде усетена като по-хладна и свежа, допълни Рачев.