Приоритети в бюджета на Столичната община за 2025 г. ще са децата и образованието. Това заяви кметът на София Васил Терзиев на обществено обсъждане на бюджета на Общината за настоящата година в Аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Сред другите приоритети са инвестициите в спортна и достъпна инфраструктура, сигурност и безопасност около училищата, градската свързаност, грижата за града, текущите ремонти, капиталовите проекти. Общата сума на бюджета на столицата ще е над 2,8 млрд. лева, каза Терзиев.
Освен ефективното изразходване на средствата, нещото, за което работим и сме вложили много усилия, е всички структури, които са в наш контрол, като общински предприятия, да работят прозрачно. Другият начин, по който можем да предоставим по-добри услуги, е чрез по-доброто управление на общинските дружества, каза кметът Терзиев. Едно от нещата за приходната част, от които сме се отказали, е продажбата на общинска собственост, защото се вижда ефектът от тези решения, които са били удобни през годините, но в момента е доста трудно да намерим терен за реализацията на определени проекти, добави кметът.
Заместник-кметът на Столичната община в направление „Финанси и здравеопазване“ Иван Василев каза, че бюджетът на София не е само числа. Той е израз на нашите общи приоритети и на стремежа ни към по-добри улици, по-зелени квартали, достъпни услуги, за повече възможности за всички, продължи той. През миналата година отделихме за пръв път по 200 000 лв. за всеки един район на София, за да могат районните кметове да проектират важни проекти. Тази инициатива, разбира се, ще бъде продължена и през тази година, каза Василев. По думите му, приходите в бюджета на Столичната община идват от държавния бюджет, следвани от собствените приходи и средствата от Европейския съюз. Разходите се разпределят на два големи трансфера – текущи и капиталови. Текущите са 2 199 705 199 лв. или 77 % от бюджета на София. Това са разходи за заплати, за издръжка. Капиталовите разходи са инвестициите, които правим в града. Там сумата е 640 782 786 лв., тоест 22 %, обясни Василев.
Никола Лютов, зам.-кмет в направление „Правен и административен контрол“ и временно изпълняващ длъжността зам.-кмет в направление „Обществено строителство“, коментира, че тази година са заложени рекордни средства за текущи ремонти, което ще даде възможност на Общината да реализира рекордни инвестиции. Столичната община оттук нататък ще инвестира в капиталови обекти, които отговарят на няколко критерия: първо, да са важни не само за района, в който са, а за цяла София; второ – би било добре те да осигуряват свързаност между две големи транспортни артерии; трето – да подсигурят свързаност между ремонтирани трасета; четвърто – да са трасета на масов градски транспорт, в частност трамвайни трасета. Всички обекти, които СО в направление „Обществено строителство“ проектира или строи тази година отговарят поне на един, а в повечето случаи на почти всички изброени критерии, каза Никола Лютов.
Културата, образованието и спортът са дейности, които обединяват, не разделят. Бюджетът ни е увеличен с около 4 млн. лева. Винаги ми се иска да е по-висок, но мисля, че е правилно разпределен, защото е насочен към качествено, добро образование и спорт, каза зам.-кметът в направление „Култура, образование, спорт и младежки дейности“ Благородна Здравкова.
Зам.-кмет на СО с ресор „Дигитализация, иновации и икономическо развитие“ Иван Гойчев посочи, че в това направление има три основни фокуса чрез технологии да обърне внимание на гражданите и бизнеса, модерната градска среда и ефективната администрация.
Преди общественото обсъждане представители от групата на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет разкритикуваха проектобюджета на Общината за 2025г. в частта за общинското здравеопазване. Общинската отговорност в сектор здравеопазване е намалена с близо 7 млн. лв., заявиха на брифинг представители от групата на ГЕРБ-СДС в СОС.