Начало Анализ Преговорите с Израел и Хамас са в задънена улица. Тежка ли е...

Преговорите с Израел и Хамас са в задънена улица. Тежка ли е за Катар ролята на медиатор

59
Шейх Тамим бин Хамад Ал-Тани

Броени дни след началото на конфликта в Близкия Изток Катар пое ролята на посредник. Но преговорите с Израел и Хамас са в задънена улица. Ще промени ли Катар отношението си към радикалните ислямисти?

Катар изпитва съмнения относно ролята си във войната в Близкия изток, пише германската обществена телевизия АРД. Броени дяколко дни след като Хамас нападна Израел на 7 октомври 2023 година, малкото емирство зае позицията на медиатор между двете страни. Част от заложниците, взети от Хамас, бяха освободени с помощта на дипломатическите усилия на Катар. Отварянето на граничния пункт между ивицата Газа и Египет за чужденци и ранени също беше организирано със съдействието на Катар, както и на други страни.

Катар имаше големи надежди

В началото основният преговарящ от Катар Мохамед ал-Хулаифи твърдеше, че целта на емирството е цивилните заложници да бъдат освободени, както и че работи с всички сили за осъществяването ѝ.

Днес обаче, повече от шест месеца по-късно, преговорите са в задънена улица. В държавите от региона се настанява известно разочарование. Премиерът и външен министър на Катар Мохамед бин Абдулрахман ал-Тани преди няколко дни каза, че за съжаление посредничеството на Катар се използва за политически цели. Заради това емирството иска да преосмисли ролята си в конфликта.

Емирството вече се измори от критиките

В Катар са изнервени. Вместо да жъне медийни успехи, сега емирството е подложено на критики от всички посоки. Израел публично се оплаква от близостта на емирството с Хамас, критики идват и от САЩ. Изглежда, че властите в Доха вече са се изморили от тази ситуация, пише АРД.

Говорителят на външното министерство на Катар заяви, че емирството е „изключително разочаровано от тези твърдения“. Затова и Катар търси промяна в ролята си на медиатор, а Хамас изглежда се превръща в тежест.

А Катар всъщност е изключително подходящ за посредник в този случай. Емирството има връзки с Израел, но поддържа отношения и с радикално ислямистката организация Хамас. От 2012 година Хамас дори има свой политически офис в Доха. Но това скоро може да се промени, пише АРД. Според политолога Мохамес Елмасри присъствието на лидерите на Хамас в Катар е тежест за емирството и създава напрежение, което може да има негативни последици за интересите на Катар.

Трябва ли Хамас да се измести?

Хамас вече се оглежда за нова локация за своите политическите си офиси, твърдят медии. Говори се за Оман, Египет или Турция, отбелязва АРД. Анкара в момента изглежда се опитва да се позиционира като новия важен медиатор между Израел и Хамас. Затова и не е учудващо, че Ал-Тани изрази недоволството си от настоящата ситуация тъкмо в присъствието на своя турски колега Хакан Фидан.

Турция и Катар отдавна се смятат за съюзници в региона. Въпросът сега е дали Турция е на страната на Катар? Според френската журналистка Лила Ясинто от „Франс24“ фактът, че Ал-Тани коментира темата в присъствието на турския външен министър е „сигнал за региона, че Катар предава медиаторската щафета на Турция“, пише АРД. Тя припомня още, че лидерът на Хамас Исмаил Хания се е срещнал с турския президент Реджеп Ердоган. Според журналистката шансовете за дълготрайно примирие са изключително малки. „Израел няма да послуша Турция, ролята на САЩ е отслабена, а палестинците страдат“, казва журналистката Лила Ясинто.

Финансовата подкрепа за Хамас също е от значение

Катар междувременно даде ясен сигнал: докато емирството полага усилия да е медиатор в конфликта, лидерите на Хамас може да останат в Доха. Но радикалистите надали ще се изместят от Катар, прогнозират някои наблюдетали. Причината: емирството от години подкрепя финансово политическото крило на организацията. Мустафа Камал ас-Сайед от университета в Кайро смята, че Турция или Оман едва ли ще могат да поддържат Хамас финансово в дългосрочен план. Затова и ислямистите навярно ще останат в Катар.

Въпреки всичко настоящата роля на медиатор може да се окаже твърде тежка за малкото емирство, пише АРД. Не е ясно докога Катар ще може да изпълнява тези задължения с оглед на липсата на всякакви дипломатически успехи. Лидерите на държавите от региона искат да избегнат едно нещо на всяка цена – ролята им в конфликта в Близкия изток да им носи повече негативи, отколкото позитиви. Целта е Катар да се представи в очите на света като носител на мир.

*Текстът е публикуван в „Дойче Веле“. Заглавието е на ДЕБАТИ.БГ