Начало Водещи ПП-ДБ опитват да спрат избора на Сарафов със закон и през КС....

ПП-ДБ опитват да спрат избора на Сарафов със закон и през КС. Делото отиде при Десислава Атанасова

79
Конституционен съд специалния прокурор
Снимката е илюстративна

„Продължаваме промяната – Демократична България“ правят опит за спиране на избора на Борислав Сарафов за главен прокурор чрез закон и с питане до Конституционния съд, където делото беше разпределено на бившия депутат от ГЕРБ Десислава Атанасова.

В питането на депутатите до КС се иска тълкуване на текста на параграф 23 от Конституцията, според който действащият състав на Висшия съдебен съвет изпълнява правомощията си, но не може да избира главен прокурор и председатели на върховни съдилища. Към момента ВСС рестартира процедурата за избор на нов главен прокурор с мотива, че въпросният текст от Конституцията е неприложим, тъй като промените в Основния закон бяха отменени от КС.

В същото време обаче въпросният параграф не е отменен и е в сила, въпреки че според някои юристи той не е действащ, тъй като е обвързан с отменени текстове от Конституцията.

През репортери депутатът от ПП-ДБ Атанас Славов обясни, че КС трябва да тълкува този казус, защото ВСС е с изтекъл мандат и изцяло делегитимиран пред обществото, а се опитва да инвестира доверие в един важен избор за съдебната система.

„Още повече че това е ВСС, в който професионалната квота, избрана от самите магистрати, е непълна. Имаме 5 лисващи членове. Това е пречка за адекватно упражняване на правомощия“, добави Славов.

Малко по-късно през деня стана ясно, че делото е разпределено на Десислава Атанасова, която беше едно от основните остриета на ГЕРБ в парламента.

Междувременно ПП-ДБ внесоха в парламента и проект за промени в Закона за съдебната власт, които предвиждат всички членове на ВСС, а не само тези на Прокурорската колегия, да могат да предлагат главен прокурор, а парламентът да изслушва кандидатите. Ако президентът върне предложената кандидатура, ВСС да може да потвърди избора си не просто с 13 гласа, а с квалифицирано мнозинство от 17 гласа.

ПП-ДБ предлага промени в закона, предвиждащи след края на мандата си тримата големи да не могат да продължават да ръководят прокуратурата или двете върховни съдилища. Точно това се случва в момента с Георги Чолаков, който остава начело на Върховния административен съд, въпреки че 7-годишният му мандат изтече.

Oт „Bъзpaждaнe“ вeчe внecoxa зaĸoнoпpoeĸт зa пpoмeни в Зaĸoн зa cъдeбнaтa влacт, ĸoйтo пpeдвиждa, чe избop зa пpeдceдaтeл нa BAC и глaвeн пpoĸypop, мoжe дa ce пpaви oт плeнyмa нa BCC, caмo aĸo e в мaндaтa, зa ĸoйтo e избpaн. Ceгaшният BCC paбoти нaд двe гoдини извън мaндaтa cи, припомня специализираният сайт ДеФакто.