Папа Франциск, първият латиноамерикански лидер на Римокатолическата църква, почина, съобщи Ватиканът във видеообръщение. Той беше на 88 години и страдаше от различни заболявания по време на 12-годишното си папство.
Смъртта на папата сложи край на често бурното му управление, белязано от разделение и напрежение, по време, на което той се опитваше да промени тази сдържана институция.
На 13 март 2013 година от Сикстинската капела се издига бял дим и звън на камбани оповестява избора на нов папа от кардиналите. На Светия престол застава архиепископът на Буенос Айрес – Хорхе Марио Берголио. Той наследява Бенедикт 16–ти, приема името Франциск и е първият неевропейски папа от 1300 години.
Роден е в аржентинската столица, а баща му е италиански емигрант. Завършва химия и е ръкоположен на Христовата възраст. Оглавява местната йезуитска общност в разгара на аржентинската диктатура. Пътува с градския транспорт, завършва и теология и философия.
Наричат го Папата на бедните, прочут е с изключително скромния си начин на живот, консерватизъм и съпричастност към социалната справедливост. Проявява ги на първия Велики четвъртък след избора му, като включва жени в ритуала по измиването и целуването на крака в затвор за младежи.
Франциск се радва на огромна популярност, вдъхва вяра на разочарованите от Ватикана и престижното списание „Тайм“ го обявява за личност на годината на 11 декември 2013 г.
Самият той е призван за реформи. Една от най-важните е таза срещу сексуалния тормоз от страна на свещеници педофили. Църквата въведе изискване за задължително докладване на посегателства от този вид – без значение от нивото в йерархията. След конференция по въпроса през 2019 г. Франциск целуна публично ръката на жертвата Марек Лисински, който му предоставя доклад за сексуални престъпления в Полша.
На 5 май 2019 г. папата получи топъл прием на българска земя. До 7 май той посети София и Раковски. Срещна се с патриарх Неофит, произнесе молитва на площад „Александър Невски и отслужи литургия. Участва в събитие за мир с представители на различни вероизповедания.
„На това място в продължение на много векове българите от София, принадлежащи към различни културни и религиозни групи, са се събирали тук за срещи и дискусии. Нека това символично място стане свидетел на мира. Тази вечер гласовете ни се смесват, изразявайки пламенното ни желание за мир: нека има мир на Земята“, заяви Франциск.
Коронавирусът ни постави всички в една лодка, каза папата, а кадрите на самотния глава на Римокатолическата църква под дъжда на площад „Свети Петър“ обиколиха света на 27 март 2020 г .а преди обръщението му „Урби ет Орби“, в което постави въпроса на Иисус към апостолите, попаднали в буря в Галилейско море – „Що сте тъй страхливи? Как нямате вяра?“
Винаги съпричастен с жертвите и страдащите, папата прие украинския президент Зеленски и се помоли за Украйна след началото на войната през 2022 г.
През април следващата година папата обяви, че Светият престол участва в мирна мисия за край на войната с Русия.
Не на корупцията, призова папата пред пълен стадион в Киншаса през 2023-та . Същата година направи важно изявление – че законите, криминализиращи ЛГБТ хората, са „грях“ и несправедливост, защото Бог обича и придружава хората с влечение към същия пол.
Същата година зачестиха здравословните проблеми на Светия отец. 86-годишният Франциск имаше проблеми с дишането. Като млад му е отстранена част от белия дроб заради тежка пневмония и затова инфекциите на респираторните пътища са предизвикателство за него. Същата година папата практически спря да ходи и се придвижва предимно в инвалидна количка. Претърпя две операции на червата. Появи се с голяма синина в долната част на брадичката след удар в нощно шкафче.
Папа Франциск стана първият понтифик, който се обърна към срещата на върха на Групата на седемте през юни 2024 г., предупреждавайки световните лидери, че никога не трябва да се позволява на изкуствения интелект да вземе надмощие над човечеството.
Смъртта на папа Франциск бележи края на една епоха, в която гласът на Църквата прозвуча с нова мекота, човечност и грижа към най-уязвимите. Той ще бъде запомнен не само като духовен водач, но и като морален компас в свят, изпълнен с неравенства, конфликти и безразличие. Неговото дело надхвърли границите на религията — достигна до сърцата на милиони, независимо от вяра, произход или убеждения.
Светът се прощава с един папа, който не се страхуваше да бъде различен. И точно в тази различност ще остане неговото непреходно наследство.
Източници: БТА, БНТ