Начало Анализ Политика, протест и малко кино – така ли ще изглеждат „Оскарите” тази...

Политика, протест и малко кино – така ли ще изглеждат „Оскарите” тази година?

1226
Оскар

В неделя вечер (4 март) за 90-ти път ще бъдат раздадени най-престижните награди във филмовата индустрия – „Оскар”. Фаворитите тази година са „Три билборда извън града“ на ирландеца Мартин Макдона и „Формата на водата“ на мексиканеца Гилермо дел Торо.

Надпреварата за най-ценната статуетка се оказа една от най-непредвидимите в историята, след като сезонът на наградите не успя да очертае явен фаворит до момента.

Откакто Академията обяви своите номинации на 23 януари, бяха раздадени някои от ключовите награди в киното – на режисьорската гилдия, на актьорската гилдия, на гилдията на писателите, на критиката и на британската филмова академия (БАФТА).

Досега нито третият пълнометражен филм на Макдона след „В Брюж“ и „Седемте психопати“, нито голямото завръщане на Дел Торо след десетилетие на затишие, последвало „Лабиринтът на Фавн“, успя да вземе предимство пред своя конкурент. Дори общият брой на спечелените от тях награди е равен – по 88.

„Три билборда извън града“ – черна комедия, разказваща за майка, която опитва да накара полицията в малко американско градче да открие убиеца на дъщеря й – спечели наградите за филм на годината на „Златен глобус“ и БАФТА.

„Формата на водата“ – фантастична история за необикновената връзка между няма служителка в свръхсекретна лаборатория и хванато в плен човекоподобно земноводно създание – грабна най-важната награда на режисьорската гилдия и получи най-много номинации за „Оскар“ (13).

Според букмейкърите, леко предимство има „Три билборда извън града“. Залози за успех на филма на Макдона с Франсис Макдорманд, Сам Рокуел и Уди Харелсън се приемат при коефициенти между 1.80 и 2.10. Шансовете на „Формата на водата“ са оценени с коефициенти между 2.50 и 2.75.

Наградите „Независим дух“, които ще бъдат раздадени в неделя сутринта, ще дадат последна насока кой може да е големият победител в 90-ите Оскар-и. Дори те обаче трудно ще наклонят везните в полза на един от двата претендента.

Останалите седем номинирани филма на практика нямат шанс да спечелят най-важната статуетка. Шансовете на „Бягай!“ (Get Out) и „Лейди Бърд“ (Lady Bird) са оценени с коефициенти между 10.00 и 13.00.

След тях се нарежда „Дюнкерк“ (Dunkerk) с 34.00 и „Призови ме с твоето име“ (Call Me by Your Name) с 67.00. С коефициенти над 100.00 са The Post, Phantom Thread и „Най-мрачният час“ (The Darkest Hour).

За разлика от наградата за най-добър игрален филм носителите на по-голямата част от останалите статуетки изглеждат ясни още отсега.

Дел Торо е абсолютен фаворит за отличието за най-добър режисьор с коефициент 1.08 срещу 8.00 за Кристофър Нолан („Дюнкерк“) и 15.00 за Грета Геруиг („Лейди Бърд“).

Не се очакват никакви изненади и при четирите актьорски награди. Гари Олдман и Франсис Макдорманд са може би най-сигурните победител в тазгодишните оскари за изпълненията си в „Най-мрачният част“ и „Три билборда извън града“.

При поддържащите роли също всичко изглежда ясно. Сам Рокуел, който успя да разгърне таланта си в последните два филма на Макдона, е почти сигурният победител при мъжете, а превъплъщението в деспотичната майка на фигуристката Тоня Хардинг в биографичния „Аз, Тоня“ би трябвало да донесе оскар на Алисън Джейни.

Сигурна изглежда и наградата на Джеймс Айвъри („Призови ме с твоето име“) за най-добър адаптиран сценарий. Доста по-интересна ще е надпреварата за най-добър оригинален сценарий, където букмейкърите дават почти равни шансове на „Бягай!“ и „Три билборда извън града“. „Лейди Бърд“ също може да грабне статуетката.

„Дюнкерк“ се очертава като фаворит за три от техническите награди – най-добър монтаж, най-добър звук и най-добър звуков монтаж, а „Блейд рънър 2049“ има отлични шансове да си тръгне с две награди – за операторско майсторство и визуални ефекти.

По традиция сред най-непредвидимите категории е тази за най-добър чуждоезичен филм. Там битката ще бъде между чилийския „Фантастична жена“ (Una mujer fantastica), който премина триумфално през Берлинале, и шведския „Квадратът“ (The Square), който спечели „Златната палма“ в Кан.

Само чудо може да лиши „Коко“ (Coco) от наградата за най-добра пълнометражна анимация, а при пълнометражните документални ленти всички прогнози сочат триумф за Faces Places.

ЩЕ СЕ ПОВТОРИ ЛИ ГАФЪТ ОТ МИНАЛАТА ГОДИНА?

По време на връчването на 89-ти награди „Оскар” през 2017г. бяхме свидетели на безпрецедентни събития, невиждани и нечувани до този момент в историята на Академията.

За най-добър филм беше обявен „Лунна светлина” след безпрецедентна грешка, белязала края на церемонията.

Уорън Бийти и Фей Дънауей първоначално обявиха, че най-добрата лента е мюзикълът „Ла Ла Ленд” и след като екипът на филма вече беше на сцената да приеме наградата си, стана ясно, че победител всъщност е „Лунна светлина”.

Бийти се опита да обясни, че им е бил връчен плика, в който Ема Стоун получава наградата за най-добра актриса. Водещият на церемонията Джими Кимъл се пошегува, че е бил сигурен, че ще предизвика гаф на шоуто.

Мюзикълът „Ла Ла Ленд“ спечели 6 Оскара – за най-добър режисьор, главна женска роля за Ема Стоун, сценография, операторско майсторство, оригинална песен и оригинална музика.

Церемонията миналата година мина под политическия знак. Президентът Доналд Тръмп присъства в мислите и коментарите на участниците и публиката на церемонията. Водещият Джими Кимъл направи шеговита забележка за роклята на номинираната за „Оскар” Мерил Стрийп като попита „да не би да е с марка Иванка”, имайки предвид дъщерята на Тръмп.

Шегата със Стрийп пък беше породена от нейната емоционална реч по време на „Златния глобус” пак през миналата година, в която тя, без да назове Тръмп поименно нито веднъж, успя да го „срази”, както коментираха анализаторите тогава.

Малко вероятно е президентът на САЩ тази година да е в светлините на прожектора. По-скоро политическият отзвук на церемонията ще бъде движението на жените срещу сексуалното насилие. Напоследък на подобни събития, много жени и мъже от Холивуд обличат черни дрехи в знак на съпричастност.