Начало Водещи Пеевски, който беше против комисия за полицейското насилие, днес вече иска комисия...

Пеевски, който беше против комисия за полицейското насилие, днес вече иска комисия „Нотариуса“

99
Делян Пеевски
Делян Пеевски
Кадър: БНТ

Председателя на парламентарната група на ДПС Делян Пеевски поиска създаването на парламентарна комисия, която да се занимае с изясняването на фактите и обстоятелствата около дейността на убития Мартин Божанов – Нотариуса.

Това се посочва в съобщение, разпространено от пресцентъра на партията.

В него се посочва, че инициативата е във връзка с искането на „Антикорупционния фонд“, които поискаха парламентът да се занимае със случая. Нотариуса е „герой“ в поредица разследвания на фонда, от които става ясно, че той „върти“ бизнес, подобен на Петьо Петров – Еврото, а именно –

„Говорим си с Господ“: Кой е разстреляният в София Мартин Божанов – Нотариуса

уреждане на съдебни дела.

След смъртта на Божанов стана ясно, че в близост до закрития вече Специализиран съд в София, е имало частен клуб, в който са се събирали магистрати. Към момента това не е доказано официално, но от позицията на ДПС, става ясно, че е

„недопустимо правосъдието да се случва по клубове и на тъмно“. 

Подобни разкрития много наподобяват схемата, по която се е случвало правораздаването покрай аферата „Осемте джуджета“. В ресторант, в който е имало офис и на Петьо Еврото, са идвали хора да уреждат съдебните си проблеми.

Разследването отново беше на Антикорупционния фонд, а по-късно покрай отстраняването на бившия главен прокурор Иван Гешев и назначаването на заместника му Борислав Сарафов за титуляр, се появиха снимки на самия Сарафов с Петьо Еврото във въпросния ресторант.

От ДПС, които до този момент не са коментирали аферата „Осемте джуджета“, днес заявяват, че случая с Нотариуса не е първият, „в който се разкрива нерегламентирано влияние в правосъдната система, но трябва да бъде последният“.

Обществото трябва да знае какво се е случвало и нашата отговорност като народни представители е да осветим лошите практики и да направим така, че да бъдат невъзможни занапред“, призовава в позицията Делян Пеевски.

Делян Пеевски припомня, че парламентът е натоварен от конституцията и хората с най-голяма отговорност за укрепването на правовата демократична държава.

„Със съгласието за промени в Конституцията и сформирането на евроатлантическото конституционно мнозинство, ние започнахме реформирането на правосъдната система, което трябва да довършим, за да възстановим държавността и справедливостта в името на хората“, се казва още в позицията,

която е в пълен дисонас с възгледите на парламентарния ръководител на партията

само преди два месеца.

През ноември беше поискано разследване на полицейското насилие в центъра на София по време на сблъсъците между футболни фенове с полицаи.

Тогава позицията на ДПС и лично на Делян Пеевски беше, че не е работа на парламента да се занимава с такава дейност.

„Какво ще разследва? Хората си свършиха работата и овладяха максимално бързо чудовищния вандализъм, който се случваше в София. Има си инспекторат, има си прокуратура, какво ще върши тази комисия“, попита тогава той пред журналисти.

След този случай от ДПС и ГЕРБ категорично се обявиха против оставката на вътрешния министър Калин Стоянов. Отстраняването му беше поискано от премиера Николай Денков, но самият Стоянов отказа да направи това.

По-късно стана ясно, че кандидатурата му за поста на вътрешен министър е дошла именно от ДПС и ГЕРБ.

Според журналиста Николай Стайков, който направи разследването за Мартин Божанов-Нотариуса, фактите по-разследването на Антикорупционния фонд са били изнесени пред вътрешния министър по това време Бойко Рашков.

Това е станало и в присъствието на бъдещия вътрешен министър Калин Стоянов, който бил подробно запознат със случая. Че е имало такова разследване от страна на МВР, потвърди и самият Рашков. Както стана ясно обаче по-късно по това разследване не е свършено нищо, а МВР тепърва започна проверки на дейността на Нотариуса.

Дали създаването на комисия в парламента е изкара наяве какво се е случило и дали това ще форсира правосъдната система да си свърши работата, е въпрос на време. Обществена тайна е, че създаването на временни и анкетни комисии в парламента е един от инструментите определен проблем да бъде заметен.

Още новини от деня – четете тук