Начало Свят Партиите в Германия имат крайно различни планове за възстановяване на закъсалата икономика...

Партиите в Германия имат крайно различни планове за възстановяване на закъсалата икономика на страната

39
избори в Германия

Предизборната кампания в Германия превръща се в идеологически сблъсък между различни икономически визии. Партиите имат различни планове за възстановяване на икономиката на страната.

Германците започват да се притесняват от икономическата криза в страната си, която преживява втора година на съкращения. Преди изборите на 23 февруари, въпросът за икономическото възстановяване става ключов.

Лидерът на консерваторите Фридрих Мерц заяви, че страната губи конкурентоспособност и е необходимо стабилно правителство, способно на действие. В предизборната си програма той представи планове за подобряване на икономиката на страната.

С увеличаващите се съкращения в германската индустрия и заплахите за затваряне на заводи, кампанията се фокусира върху вътрешните проблеми, а не върху външните ангажименти на страната.

Според обществено проучване, германците се тревожат най-много за икономиката преди изборите, следвана от миграцията, а войната в Украйна е на четвърто място в списъка.

Всички партии обещават възстановяване на германския индустриален растеж, но с различни подходи за постигането му.

Различни планове

Фридрих Мерц предлага по-ниски данъци върху доходите и намаление на корпоративния данък до 25%. Той се стреми към намаляване на социалните помощи и регулациите, което според него ще насърчи частните инвестиции и стимулира икономиката.

Свободните демократи предлагат сходни мерки за намаляване на данъците и подкрепа за компаниите. Искат да прекратят субсидиите за възобновяема енергия и да осъждат атомните електроцентрали.

СПД предлага големи публични инвестиции, а Олаф Шолц предложи инвестиционен фонд от 100 милиарда евро и увеличение на минималната заплата. Целта е да запазят Германия като успешна индустриализирана страна дори за десетилетия напред.

Зелените предлагат „германски фонд“ за инвестиции в инфраструктурата и намаляване на данъка върху електроенергията. Те целят да модернизират страната и да я направят конкурентна и устойчива към климатните промени.

Потенциални предизвикателства

Икономистите се съмняват във възможността на тези планове да се справят със структурните проблеми на германската икономика, като високите разходи за енергия и срива на свободната търговия. Въпросът за финансирането на тези мерки също е от значение.

СПД и Зелените насърчават публични инвестиции чрез дълговата спирачка на страната, докато ХДС се стреми към спазване на бюджетните правила и счита, че днешните задължения са увеличения на данъците в бъдеще.

Плановете за икономическото възстановяване на Германия са подложени на критика от икономисти, които ги считат за прекалено амбициозни и с неясна финансова основа.

От икономически лидер на Европа, Германия се превърна в страна, догонваща си партньорите от еврозоната. Прогнозира се, че брутният вътрешен продукт на страната ще намалее и през 2024 година.

*Текстът е публикуван в „Политико“. Заглавието е на ДЕБАТИ.БГ.

Още международни новини – четете тук