Начало България От сдружението „Потомци на бежанци и преселници от територията на Република Северна...

От сдружението „Потомци на бежанци и преселници от територията на Република Северна Македония и приятели“ сезират еврокомисари по казуса с Люпчо Георгиевски

59
От сдружението "Потомци на бежанци и преселници от територията на Република Северна Македония и приятели" сезират еврокомисари по казуса с Люпчо Георгиевски

Днес сдружение „Потомци на бежанци и преселници от територията на Република Северна Македония и техни съюзници“ изпрати писмо до еврокомисарите и докладчика на Европейския парламент за Република Северна Македония, Томас Вайц, по повод случая с Люпчо Георгиевски, бивш председател на закритото сдружение „Културен клуб Иван Михайлов“. Това обяви самото сдружение.

Миналата седмица Люпчо Георгиевски беше осъден на условна присъда в Битоля.

В писмото, което е било разпространено и до медиите, сдружението призовава европейските институции да преразгледат случая на Георгиевски и да защитят неговите основни права. Те подчертават, че „съдебното решение нарушава чл. 10 от Европейската конвенция за правата на човека“, добавяйки, че „държава, която спира свободата на словото и пренаписва историята, не може да бъде част от ЕС, докато не извърши необходимите реформи и не остави тоталитарните методи в миналото си“.

„Призоваваме институциите на ЕС, отговорни за защитата на законността, демокрацията и разширяването, да проследят по-внимателно политическите събития в Република Северна Македония и да обсъдят възможността за санкции спрямо длъжностни лица, които нарушават човешките права и носи нежелана агресия към българската общност“.

Писмото е адресирано до Хена Виркунен – изпълнителен вицепрезидент на Европейската комисия, Кая Калас – върховен представител на ЕС по външната политика, Рафаеле Фито – изпълнителен вицепрезидент на Европейската комисия, Марта Кос – комисар по външното разширение, Майкъл Макграт – комисар по въпросите на демокрацията и правосъдието, Томас Вайц – докладчик за Република Северна Македония в Европейския парламент и всички евродепутати.

Сдружението напомня, че на 12 юни 2025 г. Основният съд в Битоля е наложил условно лишаване от свобода на Георгиевски за срок от една година и двугодишен изпитателен срок.

„Това решение не е основано на лични твърдения на Георгиевски, а на факта, че той е цитирал историческа личност – действие, което в демократичните общества е защитено от свободата на словото“, се посочва в становището, изпратено до европейските институции.

„Преследването на Георгиевски е реликва от югославския период, когато свободата на словото беше подтисната, а историята – пренаписвана. Целта на делото е да уплаши онези, които търсят историческата истина. Затова призовахме представителите на ЕС да наблюдават процеса. За съжаление, нито една европейска институция не прояви интерес, което само засили репресивния характер на управляващите в Скопие“, отбелязват от сдружението.

В становището си те изразяват недоволство от „неактивността на Томас Вайц“, който „не показва интерес към това политически мотивирано дело“.

В края на миналата седмица парламентарната група на ГЕРБ-СДС декларира своето категорично недоволство и дълбока загриженост по отношение на присъдата срещу Люпчо Георгиевски.

Българското Министерство на външните работи определи решението на Основния съд в Битоля като недопустимо.

Заместник-министърът на външните работи Елена Шекерлетова коментира от Виена, че процесът срещу Люпчо Георгиевски може да се разглежда като част от наказателна кампания.