Незаконната сеч, измами и износ на дъбови дървета към Китай са причините, поради които Федерацията на частните лесовъди във Франция – Франсилва (Fédération des Forêts Privées de France – Fransylva), иска да прекрати „ограбването“ на своите гори, пише Франс прес.
Организацията мобилизира голям брой хора в опитите си да документира кражбите и да подкрепи собствениците.
Във Франция 75 на сто от 17-те милиона хектара френски гори са собственост на около 3,5 милиона частни собственици.
Повече от два милиона от тях притежават по-малко от един хектар, а за тези малки парцели няма план за управление и собствениците им рядко ги посещават.
През последните години измамници и международни престъпници извършват набези, за да откраднат най-ценния дървен материал.
Федерацията на лесовъдите, която обединява около 70 местни организации, е решена да се бори с този вид трафик, чиито мащаби и размер на нанесените щети все още остават неизвестни.
Във вторник федерацията пусна телефонна „линия за спешни случаи“, за да помогне на собствениците, които са жертви на кражби. Тя призовава също така правителството на страната да сформира „специализирано звено в цялата страна, обхващащо разузнаването, правоохранителните органи и митниците“, за по-ефективна борба с незаконните набези и призовава за „по-строги наказателни санкции“.
Кражбата на дървесина представлява „сериозна заплаха“ за обновяването на горите, биоразнообразието и способността на горите да съхраняват въглерод, заяви Антоан д’Амекур, лесовъд и президент на Франсилва.
Това е „травмиращо за собствениците“, които притежават даден парцел от поколения, като те често се „срамуват, че са били измамени“ и „не смеят да подадат жалба“, обясни той на пресконференция в Париж.
Дидие Даклен, президент на организацията за департамента Мозел в Североизточна Франция, пристигна на пресконференцията, опитвайки се да обясни сложността в опитите си за противодействие на тези незаконни изземвания.
Години наред той наблюдава, проучва и подпомага бедстващи собственици. На огромен екран се прожектират изображения на „масова сеч“ – вековни дъбови дървета, изсечени хаотично, без значение от големината им, утъпкана земя, плетеница от храсталаци и поражения, нанесени на оцелелите дървета.
Тази неконтролирана сеч също така застрашава естественото възобновяване на гората, тъй като дърветата са били изсечени, преди да са дали плод и да осигурят възможност за повторно възстановяване.
„Направих тези изображения в Шарли-Орадур през 2018 г. Петнадесет хектара малки горски парцели бяха унищожени. Дъбовите дървета бяха качени на камиони, изпратени до пристанището на Антверпен в Белгия и след това изпратени до Китай“, заяви той. Даклен е открил следите на „грабителя“, дошъл „от Източна Европа“.
В друг случай, обяснява той, щетите, претърпени в резултат на опустошаването на около петнадесет хектара дъбови насаждения близо до град Тионвил, са оценени от съдебните власти на над 500 000 евро.
Дидие Даклен разграничава „три вида кражба“ – „кражба чрез измама“, при която „купувач“ се насочва към възрастни собственици и ги тормози да продадат парцелите си на прекалено ниска цена; „кражба чрез преминаване на граници“, когато измамник купува малък парцел, но ограбва и околните; и „организирана групова“ кражба – с внимателно идентифициране на кадастралните парцели, засягайки тези, чиито собственици отсъстват.
Франсилва помага на собствениците на тези парцели да подават жалби, но много от тях са „обезкуражени от липсата на правосъдие“, като жалбите много рядко водят до обезщетение, казва Антоан д’Амекур.
За да помогне на тези собственици да докладват кражби и измами, федерацията пуска „линия за спешни случаи“, с телефонен номер и имейл за докладване, които трябва да бъдат попълнени на уебсайта на федерацията.
Това също така ще позволи да се оцени степента на щетите и да се определи дали кражбите се увеличават, като се има предвид, че цената на дъбовата суровина се е увеличила през последните години, средно от 64 евро на куб. метър през 2020 г. до 94 евро през 2022 г., преди да поевтинее до около 84 евро през 2023 г.
Разпокъсването на частните парцели „е едно от слабите места на гората“, обяснява Ан Дюнойе, вицепрезидент на Федерацията на частните лесовъди, която се застъпва за „групиране“ на собствениците на малки парцели, за да се даде възможност за приемане на опростен план за управлението им, както и за по-добро подобряване и наблюдение на горите.
Франция, една от най-залесените европейски страни, разполага с третия по големина запас от дървесина в Европа след Германия и Швеция, като обемът на все още неотсечения дървен материал е оценен на около 2,8 милиарда куб. метра, сочат данни на Националната служба по горите (Office National des Forêts – ONF).