Начало България Общият брой на всички произшествия от януари до април тази година е...

Общият брой на всички произшествия от януари до април тази година е намалял с почти 40%

34
ОБНОВЕНА Общият брой на всички произшествия от януари до април тази година е намалял с почти 40%, съобщи министър Гроздан Караджов

Между януари и април тази година общият брой инциденти е намалял с почти 40% в сравнение с предходните шест месеца, достигайки от 129 до 74 случая. Това съобщи министър Гроздан Караджов на пресконференция.

Също така, инцидентите, които биха могли да доведат до произшествия, са намалели с 29%, от 220 на 156 случая, добави министърът. Той изрази надежда, че тази положителна тенденция ще се запази, и посочи, че мерките за безопасност ще продължат да бъдат засилвани и разширявани. Караджов подчерта, че в сферата на железопътния транспорт „има светлина в тунела“. Спешните действия са напълно реализирани, а средносрочните се осъществяват по плана, уточни той.

По отношение на дисциплината на железопътните служители, министърът подчерта, че е започнало строго спазване на всички законови разпоредби. „Въведохме нулева толерантност спрямо нарушителите на правилата за безопасност,“ заяви Караджов, споменавайки за сериозни нарушения, като преминаване на червен светофар. Много служители са били наказани, а от 17 март досега не е имало подобни инциденти, което е положителен знак, добави той.

В Национална компания „Железопътна инфраструктура“ през февруари и март бяха уволнени по двама служители за сериозни нарушения на правилата, а през април не е имало инциденти. Въпреки това, нарушенията на трудовата дисциплина продължават, но те стават все по-редки и незначителни. Наказанията ще се отнасят спрямо тежестта на нарушенията, добави той.

На сайта на Изпълнителната агенция „Железопътна администрация“ в рамките на един месец ще се създаде база данни за безопасността, която ще позволява на обществото да види дали става дума за единични или системни нарушения.

Караджов сподели, че е планирано закупуването на интерлокари с лицево разпознаване – алкохолни тестери за локомотиви и мотриси. Композициите няма да могат да тръгнат, ако машинистът е употребил алкохол. Също така, ще бъдат инсталирани рамки-дрегери на работните места на диспечерите, за да може работа в тях да започва само след положителен тест за алкохол, поясни министърът. Предстоят и проверки за употреба на наркотици.

Бяха предприети действия за намаляване на човешкия фактор при ръчно регулиране на преминаването на композиции. На тези индустриални линии вече са поставени автомати, контролиращи преминаването. До момента такива системи са внедрени на 15 от 22 индустриални клона, съобщава Караджов. На участъците в ремонт, които са рискови зони, временно ще бъдат инсталирани контролни пунктове, за да свързват участъка с общата система за безопасност.

Втората група мерки включва оценка на функционирането на правилата за безопасност, която не е извършвана от 2002 година до настоящия момент. Подготовка на корекции в наредби за синхронизиране на мерките за безопасност, добави министърът.

Караджов отбеляза, че се търси финансиране за назначаването на 44 инспектори. Вече е осъществено пълно обучение на персонала, ангажиран с железопътния транспорт. В момента се инсталират камери на 52 гари и 11 спирки, а поръчки за още 162 гари са в процес. Предвижда се видеонаблюдение и на неохраняемите прелези.

Министърът призова шофьорите да не преминават на червено на железопътните прелези, тъй като инциденти стават често. Той посочи, че системата за GPS проследяване, която досега е била налична, скоро ще бъде внедрена, което ще осигури информация за горивото на влаковете и ще предотврати загубата на време.

Караджов също така обсъди проблема с пожарите във влакове на БДЖ, подчертавайки, че инсталирането на видеонаблюдение в гарите е основна мярка. Той сподели, че новите подвижни състави, създадени от негорими материали, могат да предотвратят пожарите по време на движение. За старите композиции, той добави, че те представляват системен проблем, който се контролира до тяхната замяна.

На въпрос относно задръстванията на Дунав мост, министър Караджов съобщи, че планира да се срещне с колеги от различни държави в Люксембург, за да обсъди увеличението на мостовете между България и Румъния с цел подобряване на инфраструктурата. Той изрази надежда, че с помощта на ЕК ще бъде финансиран проект за модернизация, който да разреши проблемите с бавната свързаност между страните.