Националният осигурителен институт (НОИ) играе ключова роля в обществото, управлявайки около 28 млрд. лв., което е 12,5% от прогнозния Брутен вътрешен продукт (БВП) по данни от пролетната макроикономическа прогноза. Това изтъкна Весела Караиванова – Начева, кандидат за шеф на НОИ, по време на представянето на своите идеи за развитието на институцията пред Комисията по труда и социалната политика в парламента. В нейната реч бяха акцентиране на основните приоритети за ведомството в близките години, със специално внимание към подобряване на условията на работа за служителите и разширяване на електронните услуги за гражданите.
Чрез НОИ социалната система предоставя месечна защита на доходите на: 2 055 000 пенсионери, 60 000 безработни, 69 000 майки и осиновители и 233 000 лица с временна неработоспособност, информира Караиванова. Годишно през активните и информационни системи на НОИ преминават 322 000 заявления за пенсии, 140 000 молби за парични обезщетения за безработица и 3 635 000 документа за изплащане на помощи при болнични, уточни тя по време на презентацията си пред депутатите.
Караиванова подчерта, че НОИ желае да бъде предпочитано място за работа и професионално развитие, както и да осигурява висока степен на удовлетворение от предоставяните услуги. Тя акцентира на значението на системен подход в контролната дейност на института. Според нея, предизвикателството е ангажиментът на НОИ за въвеждане на еврото. Караиванова добави, че НОИ е готов да адаптира своите счетоводни и информационни системи, а от 1 юли 2025 г. всички решения за нови пенсии ще включват и сума в евро по курс 1 евро = 1,95583 лв.
Съвместните действия с отговорните институции за предотвратяване на злоупотреби при отпускането на инвалидни пенсии също бяха посочени от Караиванова като важен приоритет. Тя акцентира, че опазването на централната роля на Държавното обществено осигуряване (ДОО) е решавающе за стабилността на НОИ и дългосрочната устойчивост на системата, чрез реализация на намеренията, изложени в Пътната карта за усъвършенстване на пенсионната система в България.
Приоритет за нея е и максималното използване на новите технологии за постигане на по-високо качество на обслужване, ефективност на процесите и др.