Президентът на Сърбия Александър Вучич съобщи днес, че Сърбия е успяла да постигне ново отлагане на американските санкции, наложени на петролната компания НИС, този път за два месеца, до 27 юни, предаде ТАНЮГ.
„Добри новини за гражданите на Сърбия. Сърбия успя да получи ново отлагане на санкциите срещу НИС, този път за два месеца, до 27 юни. Благодарим на нашите американски партньори за разбирането към позицията на Сърбия“, написа Вучич в профила си в Инстаграм.
В сряда петролната компания НИС подаде трето искане до американското финансово министерство за отлагане и след 28 април на прилагането на санкциите, наложени ѝ заради мажоритарния руски дял в компанията.
НИС беше включена в списъка със санкции, публикуван на 10 януари от министерството на финансите на САЩ. Тогава компанията беше санкционирана заради т.нар. „вторичен риск“, т.е. поради връзката ѝ с руската Газпром Нефт, която е под западни санкции заради руската инвазия в Украйна.
На 28 март НИС получи за втори път отсрочка за прилагането на американските санкции, която беше за срок от един месец.
НИС е единствената компания в Сърбия, занимаваща се с проучване, производство и рафиниране на петрол и производство на природен газ. Рафинерията се намира в северния сръбски град Панчево, на 15 км от сръбската столица Белград.
Междувременно Газпром Нефт прехвърли около пет процента от дела си на Газпром – руска компания, която не е обект на западни санкции, така че делът на Газпром Нефт в НИС сега възлиза на по-малко от 50 процента (44,85).
Дори и с променената структура на собственост руските компании все още имат мажоритарен дял в НИС. Газпром нефт притежава 44,85 на сто от НИС, а Газпром има 11,3 процента. Сръбското правителство държи 29,87 процента от акциите на компанията, а останалата част са в ръцете на дребни акционери.