Европейската комисия има желанието да позволи на страните членки на блока да определят, че дадена неевропейска страна е безопасна за репатриране на нейни граждани, на които в ЕС е отказано убежище, дори и ако в тази неевропейска страна безопасността на някои категории хора не е гарантирана. Това становище изрази днес по време на заседание на Съда на Европейския съюз Флавия Тома, която е адвокат, представляващ позицията на Еврокомисията, предаде АНСА.
Съдебното заседание е във връзка със споразумението между Италия и Албания относно изнесените на албанска територия центрове за мигранти. В тези центрове, финансирани от Италия, би трябвало да бъдат настанявани определени категории мигранти, заловени от италианските власти в Средиземно море. Там те трябва да изчакват решението на италианските власти относно техните молби за предоставяне на убежище.
Досега на три пъти там бяха изпращани мигранти от Бангладеш и Египет. Тези две страни са в италианския списък на сигурни държави. Противници на споразумението казват, че в тези две държави не е безопасно за всички представители на обществото. Италиански съдилища на три пъти блокираха процеса по престоя на мигрантите в центровете в Албания и те в крайна сметка бяха докарани в Италия
Съдът на ЕС беше сезиран от италиански съдилища по случая.
Флавия Тома днес добави, че настоящото европейско законодателство не пречи да се дефинира една страна на произход на мигрантите като безопасна, когато сигурността там не е гарантирана напълно за специфична категория от хора. Юристката каза, че се допускат и изключения.
Очаква се на 10 април генерален адвокат на Съда на ЕС за представи изводите си по случая със споразумението между Италия и Албания. После съдиите ще трябва да се произнесат, като решението се очаква между края на май и началото на юни.
Съдът на ЕС беше сезиран и от двама бангладешци, настанени в центровете в Албания, на които е било отказано убежище от италианските власти по бързата процедура, допълва Асошиейтед прес.
Те казват, че Албания не може да бъде смятана за безопасна трета страна, в която да бъдат пращани мигрантите в очакване на подобно решение. Дарио Белучо, адвокат на двамата мъже, казва, че в Албания например членовете на ЛГБТ общността не са в безопасност. ООН констатира, че представителите на тази общност в Албания са подложени на дискриминация и на насилие.
Лоренцо Д’Аша, адвокатът на италианската страна, пък защити позицията на Рим по случая. „Условието за безопасност не трябва да бъде изпълнено еднакво за всички лица“, заяви пред съда юристът и увери, че споразумението с Албания съответства на европейските закони и на законите в областта на човешките права.