Известният обичай „Белене на платно за сватба“ ще бъде част от националната селекция за „Живи човешки съкровища“ през 2024 година, съобщават от Областна управа – Шумен.
Представителите от Народното читалище „Васил Друмев – 1881“ в с. Драгоево, община Велики Преслав, Шумен, представиха традицията на обичая, който е единствената кандидатура от тях за участие.
Експертите от Института по етнология и фолклористика, Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ и Регионалния исторически музей в Шумен оцениха номинацията, добавиха от Областната администрация.
Програмата „Живи човешки съкровища – България“ е важна част от Пилотната програма на ЮНЕСКО, която се стреми да запази и популяризира нематериалното културно наследство. Традицията „Белене на платно за сватба“ е свързана с района на Драгоево и има богата история, посочи председателят на НЧ „Васил Друмев – 1881“.
Обичаят включва ритуал с даряване на платно на сватбените гости и роднини и е представен в различни източници и изследвания. През майския ден, момите перат и избелват платното, което е централен елемент на обичая, обясни Савов.
Въпреки че обичаят вече не се практикува по активно в Драгоево, той продължава да бъде запазен и представен на сцена. Савов изрази благодарност към местната управа за подкрепата и възможността да покаже на хората богатството на българското културно наследство.