Днес първият китайски самолетоносач „Шандун“ навлезе в териториалните води на Хонконг, в компанията на три кораба на Народноосвободителната армия на Китай (НОАК), сред които фрегата и две миноносци с ракети.
Тази петдневна спирка идва непосредствено след честването на 28-годишнината от завръщането на Хонконг под китайско управление и е сред най-впечатляващите прояви на китайска военна сила в региона през последното десетилетие, отбелязва Ройтерс.
През уикенда корабите ще бъдат достъпни за обществено разглеждане.
Всички 10 000 билета за посещения бяха бързо изчерпани от заинтересовани граждани. От тях 2 000 са за „Шандун“, а останалите за един от миноносците и фрегатата, съобщават местни медии, цитирани от Асошиейтед прес.
Предишният китайски самолетоносач, “Ляонин”, е обновен от съветски кораб и също посети Хонконг през 2017 г., добавя Ройтерс.
Миналия месец двата нови самолетоносача проведоха съвместна операция в Тихия океан, което, според тайвански и японски анализатори, свидетелства за увеличаващите се военно-политически амбиции на Китай.
„Шандун“, с дължина 315 метра и тегло до 70 000 тона, акостира в западната част на пристанище Виктория, на борда му имаше изтребители J-15 и хеликоптери Z-18.
Ракетният миноносец „Чжанцзян“ и ракетната фрегата „Юнчън“ акостираха в военноморската база на НОАК на остров Стоункътър, съобщава Синхуа.
Хонконг има дългогодишна практика да приема съвременни военни кораби, датираща от преди 1997 г., когато градът стана част от Китай. Той преди това бе предпочитана дестинация за военноморските сили на САЩ.
След 1997 г. Китай позволява на някои американски военни кораби да посещават региона, включително „Кити Хок“ през 2008 г., „Нимиц“ през 2010 г. и „Роналд Рейгън“ през 2018 г., но с нарастващото геополитическо напрежение, броят на тези посещения се е свел до минимум и по-късно е напълно спрян от Пекин.
Лидерът на Хонконг, Джон Ли, изрази радостта си от пристигането на китайската военна авионосна група, споменавайки, че билетите за посещение вече са разпродадени.
Ли добави, че обществото ще има възможността да “разбере по-добре постиженията на страната в модернизацията на отбраната”.
Някои зрители се събраха на брега, въоръжени с бинокли и оптични инструменти, за да наблюдават корабите отблизо.
„Наистина е впечатляващо да видиш такова развитие за 20 до 40 години“, споделя Ричард Ип, който дойде да разгледа корабите от родния си град Дунгуан в южната провинция Гуандун.
„Не всяка страна би могла да постигне такова нещо“, добавя той.
През април китайската армия изпрати самолетоносача “Шандун”, наречен на провинцията, за обучение в източната морска зона и въздушното пространство около Тайван – самоуправляващ се остров, който Пекин претендира за част от своята територия. Пекин редовно изпраща военни ресурси към Тайван, увеличавайки интензивността и мащаба на тренировките през последните години, съобщава АП.