Начало Новини Обещаващи перспективи в проучването на енергийните запаси югозападно от о. Крит, според...

Обещаващи перспективи в проучването на енергийните запаси югозападно от о. Крит, според гръцкия министър на развитието

54
Обещаващи перспективи в проучването на енергийните запаси югозападно от о. Крит, според гръцкия министър на развитието

Първоначалните данни „ни дават основание за оптимизъм относно това, което може да се открие под морското дъно югозападно от Крит“, заяви гръцкият министър на развитието Костас Скрекас по време на петата източносредиземноморска бизнес среща на върха на списание „Икономист“ (The Economist) в Ню Йорк, предаде АНА-МПА.

Скрекас подчерта, че Гърция се ангажира с поетапното премахване на изкопаемите горива още през 2019 г., „дори преди конфликта в Украйна и настоящия инфлационен и геополитически натиск“.

„В Гърция все още не произвеждаме газ, но (американската компания) „Ексон Мобил“ (Exxon Mobil) завършва оценката си на данните, събрани чрез проучвания, проведени през последните две години. Първоначалните данни ни дават основание за оптимизъм относно това, което се крие отдолу. Въпреки това, за да бъдем честни, първо трябва да направим сондаж и да потвърдим съществуването му. Предвиждаме първите проучвателни сондажи да започнат до края на 2025 г., като тогава ще имаме повече яснота“, отбеляза Скрекас.

Според него Гърция трябва да даде приоритет на енергийната ефективност, ако иска да постигне амбициозната си цел да покрие 80 процента от потреблението на електроенергия с възобновяеми енергийни източници до 2030 г.

Скрекас се срещна в Ню Йорк с кипърския министър на енергетиката, промишлеността и търговията Йоргос Папанастасиу, който определи Гърция като „модел за най-добри практики в преодоляването на икономическата криза“.

В кулоарите на срещата в Ню Йорк Скрекас се срещна и с помощник държавния секретар на САЩ по енергийните въпроси Джефри Пайът, с когото обсъди напредъка по проекта за електрическа връзка „Грейт сий интерконектор“ (Great Sea Interconnector) между Гърция, Кипър и Израел. Двамата обсъдиха и експлоатацията на плаващо съоръжение за съхранение и регазификация (FSRU) в Александруполис, което ще служи като стабилен център за доставки на природен газ за региона.