Както обичайно в началото на активния туристически сезон, Обединение „Бъдеще за туризма“ (ОБТ) изразява оптимизъм относно предстоящото лято, заяви Павлина Илиева, председател на ОБТ, в интервю за БТА.
Членовете на ОБТ, които основно предлагат изходящ туризъм, също изпитват аналогични чувства всеки сезон. В откритата икономика на България туристическият сектор следва глобалните тенденции, които предвиждат 14% ръст, според Европейската комисия по пътувания, добави тя.
Оптимизмът идва от две основни причини: влизането ни в Шенген и очаквания положителен доклад относно членството ни в еврозоната. Това със сигурност ни поставя на картата на европейския туризъм, допълни Илиева.
По думите ѝ, трудностите в сектора произтичат от отмяната на диференцираната ставка за ДДС. Докато в туристически ориентирани страни като Италия и Испания хотелските услуги се облагат с 10%, в държави като Франция, Хърватия и Гърция – с 13%. Тази политика прави България неконкурентоспособна в европейските пазари. Надеждата при влизането в еврозоната е, че страната ще стане по-привлекателна за туристите от Европа, коментира Илиева.
Друг сериозен проблем за индустрията е липсата на функционираща магистрала до Варна и постоянните ремонти на АМ „Тракия“ в началото на сезона.
Съществува и значителен проблем с издаването на визи за граждани от държави извън Европа. Това е политическо решение, по което до момента не виждаме осезаеми действия. Улесняването на визовите процедури би открило нови възможности за туристи от различни нации, което ще увеличи туристическия поток в България не само през лятото, каза Илиева.
Сивата икономика в туризма е друг ключов проблем, който „удря по джоба“ на потребителите, според Илиева. Тя изрази мнение, че изпълнителната власт няма адекватно решение за справяне с този въпрос. Местните мерки често водят до високи разходи и слаби резултати. Според наблюденията ѝ, в началото на всеки летен сезон сивата икономика достига „пандемични размери“. Лесно решение би било създаването на Национален регистър с информация за места за настаняване и туристически услуги на сайта на Министерството на туризма, заяви тя.
Интересът към България
Илиева не дава точни прогнози за броя на туристите и приходите това лято, но се позовава на проучване на Европейската комисия, което показва, че интересът към страните от бившия Източен блок нараства с 3% годишно. Това е умерено положителна новина за входящия туризъм, но все пак представлява слаб резултат. Необходимо е активно да се работи за разширяване на пазарите, добави Илиева.
Моделите на пътуване се трансформират – туристите търсят атрактивни дестинации и събития, желаят да бъдат активни участници, а не просто наблюдатели, коментира Илиева относно факторите, които ще стимулират растежа в туризма това лято. Друга тенденция, според нея, е изместването на сезона – интересът се насочва на север и към почивки в началото и края на лятото. Тези аспекти, заедно с политическите събития като Шенген и еврозоната, могат да благоприятстват растежа на туризма. Не бива да забравяме и, че културният туризъм в страната също се развива, което допринася за по-добри резултати, добави тя.
Основните пазари, от които очакваме туристи това лято, остават същите – Румъния, Полша, Великобритания и Германия, подчерта председателят на ОБТ. „Споделих с колеги от морската част, че много места вече имат добра запълняемост благодаря на ранните резервации, а някои все още очакват международни резервации. За това е необходима креативност и умения от страна на хотелиерите и туроператорите, което зависи от контакти и предлагани услуги“, допълни тя. Според нея сравненията с резултатите от 2019 г. вече не са актуални. „Туризмът се развива динамично в различни посоки. Можем да сравняваме само броя на посетителите, но вече морето не е единствената дестинация за почивка – все повече българи избират планински и селски туризъм през лятото“, каза Илиева.
Предпочитания за ваканцията
Българите имат култура на почивка, която е устойчива през годините. Това е положителен аспект. Според председателя на ОБТ, всеки трябва да посети морето всяко лято. Профилът на почивката обаче се променя. Вместо задължителен престой от 10 до 14 дни, забелязваме по-често кратки уикенди или разпределяне на отпуската на две части, така че морската почивка става 5-6 дни с по-ниски цени, а втората част се използва за пътувания в чужбина, отбеляза Илиева. Тя добави, че новите тенденции за почивки – къмпинг и глемпинг, също набират популярност, особено в Северното Черноморие, което е подходящо за такъв вид ваканции. Все пак семейните почивки в Южното Черноморие остават традиционни и трудно биха могли да бъдат заменени в съзнанието на българския турист, уточни тя.
Илиева сподели, че в момента не се обсъжда повишение на цените за лятната почивка в сравнение с предходната година. Тя добави, че при ранните резервации не се наблюдава съществено увеличаване на цените на хотелските услуги. Прогнозно повишението може да бъде между 5-10%, но не вярвам, че ще достигне тези нива, заяви тя.
Удължаване на лятото
Според председателя на ОБТ, алтернативните форми на туризъм предлагат възможности за удължаване на летния сезон. Развитието на екотуризъм, планински туризъм, СПА, винен, кулинарен и културен туризъм, заедно с фестивалния туризъм предлагат множество перспективи за напредък. Тези видове туризъм не зависят от климатичните условия и могат да се практикуват през цялата година, каза Илиева. „Важно е туризмът да стане национален приоритет и политическата среда да го възприема като сектор с бързо възвращаема инвестиция, в противен случай ще продължим да пропускаме важни възможности, като шансът да твърдим присъствието си на световната сцена на културния туризъм“, заключи председателят на ОБТ.
БТА представя поредица от прогнози на браншови организации за предстоящия летен сезон в България до 1 юни, когато, ден след откриването на сезона, Агенцията организира седмото издание на форума „БГ Туризъм“ в Поморие. До момента бяха представени прогнозите на Института за анализи и оценки в туризма и на Българската асоциация на туристическите агенции.