Начало България Няма смисъл да вкарваме дебат за еврото, който манипулира хората, ражда в...

Няма смисъл да вкарваме дебат за еврото, който манипулира хората, ражда в тях страхове и управлява тези страхове, заяви премиерът Росен Желязков

24
Няма смисъл да вкарваме дебат за еврото, който манипулира хората, ражда в тях страхове и управлява тези страхове, заяви премиерът Росен Желязков

Не е нужно да провеждаме манипулативни дискусии, създаващи страх и паника, за да убедим обществото, че приемането на еврото е полезно за конкурентоспособността на икономиката. Такова подхода е неподходящ, заяви премиерът Росен Желязков по време на конференцията на тема „Финансовата грамотност: фактори за инвестиции, доходи и приемане на еврото“, организирана от Икономическия и социален съвет.

Желязков отбеляза, че настоящата конфронтация между групите „подкрепящи еврото“ и „скептици“ се дължи на междуинституционални конфликти. Тези конфликти само засилват впечатлението, че политическият диалог е на ниско ниво и създават несигурност преди предстоящите избори.

Докато разглеждаме влизането на новата валута, политиците и институциите са запознати със ситуацията в България и предстоящите стъпки, увери Желязков. Той допълни, че ако не беше така, нямаше да имаме закон за еврото. Този закон урежда обществени отношения, които изискват правна регулация. За нас е неизяснимо как при приемането на закона, обнародван с указ на президента, би могъл някой да не знае какво е предвидено в член трети, където е ясно указана началната дата за въвеждането на еврото, подчерта премиерът, акцентирайки на важността на закона.

Той изрази увереност, че опитите за спекулации от страна на държавата ще бъдат неприемливи. България разполага с предимства от фиксирания курс и ползите на валутния борд. Координиращата роля на Българската народна банка също е очевидна, заяви Росен Желязков. Той изрази надежда за активна обратна връзка от гражданското общество и неправителствени организации по темата. Според него, повишените нива на инфлация и растежа на доходите са известни в макроикономическите прогнози.

Желязков подчерта, че обсъждането на членството на България в еврозоната е важен елемент от политическата дискусия, но не трябва да бъде причина за политически конфликти. Вместо това, необходимо е да се предостави по-добра информация на обществото относно конкретни мерки, които да предотвратят спекулации от нечестни търговци.

Той напомни, че политическият разговор започна през 1997 г. и приключи успешно през 2005 г. Оттогава всичко е въпрос на технологии и подготовка за премахване на съществуващата дерогация, която ще бъде разгледана от Съвета на ЕС и парламента в идващите месеци. Тази дискусия не трябва да бъде повдигана в контекста на опити за експлоатация на темата за нашата европейска идентичност, както е ставало многократно в миналото, добави Росен Желязков.