Начало Водещи Няколко неудобни въпроса след фалстарта на 51-то Народно събрание

Няколко неудобни въпроса след фалстарта на 51-то Народно събрание

194
Тошко Йорданов и Пеевски

Изборът на председател на Народното събрание и по-скоро – неизбирането му, беше предизвестен. Въпреки това първият ден на новия парламент постави поредица от въпроси, които остават без отговор. 

Още преди да се съберат депутатите лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов изненадващо анонсира формула за кабинет. Тя изключва ДПС-Ново начало на Делян Пеевски, но и АПС на Ахмед Доган. Защото, по думите на Борисов, “добро ДПС няма”.

Още тук възникват първите два въпроса:

  • След като няма добро ДПС, какво пречи ГЕРБ да заяви ясното си разграничение от Делян Пеевски, както предлагат ПП-ДБ, за които в петък, а и преди това, самият Борисов каза, че не са врагове на ГЕРБ? Дори се определи и като най-големият им фен;
  • Вторият въпрос е свързан с това кога точно от ГЕРБ решиха, че БСП е приемлив партньор за правителство? Помним, че на 26 ноември 2017 година управляващата по това време ГЕРБ прие декларация на Четвъртото отчетно-изборно събрание, според която е невъзможно ГЕРБ да управлява с БСП поради поредица от различия. И те са: непреодолими различия във визиите за развитието на България, различни представи за политически морал и ценности и че ГЕРБ са модерна партия (от което трябва да следва, че БСП не са), чийто глас се чува в Европа.

ГЕРБ прие декларация, че коалиция с БСП е невъзможна

Към момента не е ясно да има друга официална позиция на партията, освен тази на Борисов от понеделник сутринта и какво би променило подобно решение за колаборация с БСП.

Очевидно след свалянето на Корнелия Нинова от ръководния пост в Столетницата, партията вече е станала приемлив партньор за Борисов. Както и обратното.

Какво се е променило? Ето още един въпрос.

От изказването на Борисов сутринта на дневен ред са и още два въпроса:

  • Защо “за съжаление”, по собствените думи на Борисов, “Възраждане” са изключени от формулата за управление? Кой и за какво точно трябва да съжалява?
  • И също: защо и МЕЧ са изключени от формулата? На този въпрос май има отговор – лидерът на формацията Радостин Василев държи на твърда позиция, която заяви и днес в парламента, и тя е насочена към отстраняване на Борисов и Пеевски от политиката.

От това, че е изключен от управленска формула Делян Пеевски видимо не беше обезпокоен. Нещо повече – той посочи, че партията му ще подкрепи Рая Назарян, ако “не успеят да си направят мнозинство”.

„Ако фантомите влязат вътре, какво ще стане?“: Пеевски заплаши с последен мирен протест

Нека да започне, ще видим. Ако си формират мнозинство, няма да подкрепяме председател на Народното събрание, ако не си формират мнозинство и трябва да тръгне парламентът, ще подкрепиме. Важно е какво ще се случи след малко”, беше коментарът му.

А партията му единствена гласува против всички предложени кандидати за председател на парламента.

От говоренето на Борисов и Пеевски от известно време се забелязва синхрон. Дали е случаен, или е заради сходства във визиите, това е следващият от поредицата въпроси, отговорът на който трябва да намерят сами електоратите на партиите, които двамата оглавяват.

Днес този синхрон си пролича отново. Пеевски за пореден път нападна президентската институция, този път заради изявленията на Румен Радев за нелегитимност на парламента. По тази линия и Борисов нападна президента в петък, като попита саркастично ще дойде ли държавният глава на първото заседание на парламента и ще го легитимира ли по този начин.

Изниква логично следващите въпроси:

  • Защо Пеевски не е също толкова бесен на Борисов, както и на президента, за това, че последният се опитва да го делегитимира? Това че Борисов го изключва от формулата за управление прави ли Пеевски “второ качество”, каквото самият твърди, че е отношението на Радев и ПП-ДБ спрямо избирателите на ДПС-Ново начало? И това, че няма “добро ДПС” не е ли обидно?

Защото по-рано днес пред сградата на парламента чухме тези думи:

Ако продължат с това отношение да не ни зачитат, ние с всички средства на демокрацията ще устоим нашите права. И аз като ваш лидер ще ги отстоя. Обичам ви“.

Както и заплахите за нахлуване в институции, за което, апропо, прокуратурата май би трябвало да се задейства…

Краят на пленарния ден повдигна и друг въпрос. След като стана ясно, че няма да има избран председател на парламента, ИТН веднага направиха предложение Народното събрание да се оглавява от най-стария депутат – в случая това е Силви Петров от ИТН.

Председателят на парламентарната група Тошко Йорданов съобщи пред медии, че има разбиране и подкрепа за направеното от него предложение. Разбирането било проявено от АПС на Доган, БСП и МЕЧ.

ПП-ДБ и “Възраждане” не са заявили позиция, но са казали, че ще го обсъдят и ще дадат отговора си следващата сряда, когато се очаква отново да бъде започната процедурата по избор на председател.

Остава въпросът обаче на какво мнение са ДПС-Ново начало и ГЕРБ? Одобряват ли това предложение на ИТН, ще мислят ли върху него, ще подкрепят ли Силви Петров за временен-постоянен председател до избирането на титуляр? Това от думите на Йорданов не пролича. Не стана ясно също дали представители на тези две партии са присъствали на председателския съвет.

Играта на котка и мишка, която се разиграва от известно време, очевидно не е в полза на съставяне на стабилно управление. Служебната власт, оглавявана от кадър на ГЕРБ, направи поредица от ключови назначения в областните управи, като замени хора на Доган с хора на Пеевски.

Очевидно е също, че Бойко Борисов държи да управлява, но няма как да го направи без явната подкрепа на ДПС-Ново начало.

В същото време Делян Пеевски оглави нов етап в поведението на ДПС, което досега винаги е предпочитало да е на сянка – той вече открито говори за това как може и трябва ДПС да бъде в управлението на страната.

Борисов е наясно, че с ултиматумът, че само той може да бъде премиер на правителството, чиято формула предложи, е очевидно блокиране на всякакви разговори за правителство. Защото част от изброените във формулата – ПП-ДБ, поставят като категорично условие Борисов да не бъде премиер. С това и предложението на Борисов става невалидно.

И самият той е наясно с това. Целта в случая е да бъде посочен виновникът за политическата нестабилност в страната, която, ако трябва да върнем лентата и да си спомним, започна именно с последното правителство на ГЕРБ.