Днес депутатите приеха промени в Закона за здравето на първо четене. Законопроектът получи 133 гласа „за“, един „против“ и 36 „въздържал се“. Промените предвиждат въвеждането на мобилна медицинска помощ чрез специализирани автомобили в места, където няма общопрактикуващи лекари или медицински пункт. Целта е превенция и лечение на заболявания, обясняват вносителите на промените.
Мобилната медицинска помощ ще осигурява навременни, компетентни, квалифицирани и качествени профилактично-диагностични и лечебни дейности, които ще се извършват чрез специализирани здравни автомобили и експресни кръвни тестове, обясняват мотивите на законопроекта.
Министерството на здравеопазването ще има достатъчен капацитет да администрира тези автомобили, каза депутатът от ПГ „Възраждане“ Георги Георгиев, като добави, че не е нужно да се създава отделна агенция за мобилна медицинска помощ.
Представителят на ДПС, Джевдет Чакъров, посочи, че има нужда от подобрение на достъпа до медицинска помощ в ограничени населени места и подкрепи законопроекта на ИТН, но посочи, че текстовете имат нужда от уточнение.
Депутатът Васил Пандов от ПГ „Продължаваме Промяната – Демократична България“ посочи, че концепцията е добра, но начинът, по който е структуриран предложението, се нуждае от сериозна преработка, заяви той.
Тошко Йорданов от ПГ на ИТН обобщи, че са отворени за дискусия за предложения между първо и второ четене, защото здравето на гражданите е най-важно.
Днес депутатите трябва да приемат на първо четене промени в Закона за Българската народна банка.
С измененията се осигурява правната интеграция на българската централна банка в Евросистемата при въвеждане на еврото като парична единица на България.
Със закона за БНБ, внесен от МС, се регламентира фундаментална промяна в прилагания четвърт век паричен режим и определя статутът на еврото като парична единица. Законът урежда пускането и изваждането от обращение на евромонети и банкноти, както и тяхната замяна и възпроизвеждане.
Депутатите разглеждат и промени в Закона за местното самоуправление и местната администрация, както и законопроект за регистрация на чуждестранните агенти.
Според правилника на Народното събрание, парламетарните групи могат да предлагат точки, които задължително се включват в дневния ред за разглеждане по време на пленарното заседание. Предложенията за точки са постъпили от парламентарните групи на „Има такъв народ“, „Продължаваме промяната-Демократична България“ и „Възраждане“.