Настаняването на Народното събрание ще бъде внимателно изслушано от временния вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова относно проекта на бюджет за 2025 г. Това е планът по втората точка от програмата за работа на депутатите, който можете да намерите в сайта на Народното събрание.
Манол Генов, народен представител от „БСП-Обединена левица“, е поискал изслушването.
Да се отбележи, че проектобюджетът е с дефицит от 3% от БВП. Прогнозираните ръстове на икономиката са 2,8% и средногодишна инфлация от 2,4%. Въпреки това, бизнесът и синдикатите изразиха съмнения по отношение на тези показатели. Също така се обсъжда въвеждането на нов данък върху добива на подземни ресурси, което вече събуди протести както от работодатели, така и от синдикатите. Според тях, този данък ще отнеме 900 милиона лева от добивната индустрия и я прави неконкурентоспособна. БНБ също се противопостави на проектобюджета, като посочи, че той застрашава фискалната стабилност на страната и приемането на еврото.
Първата точка от програмата за работа на депутатите предвижда бърз контрол на основание член 105 от Правилника за управлението и дейността на Народното събрание. Според него в първите два часа от заседанието в първия петък на всеки месец министър-председателят и заместник-министър-председателите трябва да се явят пред Народното събрание и да отговорят на актуални въпроси.
В програмата са включени и редовен парламентарен контрол като трета точка. Ще участват временния вицепремиер Людмила Петкова и временните министри Атанас Илков, Виолета Коритарова-Касабова, Атанас Запрянов, Петър Димитров, Красимира Стоянова.
След старта на заседанието депутатите решиха да удължат работното си време. След регистрацията на 202 депутата в залата, председателят на парламента Наталия Киселова („БСП-Обединена левица“) обяви началото на заседанието. Тя предложи продължаването на работното време докато не бъде разгледан целият дневен ред, включващ бърз контрол, изслушване на временния министър на финансите Людмила Петкова и редовен парламентарен контрол. Предложението бе прието с 204 гласа „за“, нула „против“ и един „въздържал се“.
Киселова поясни, че решението беше взето, за да се избегнат натрупването на въпроси към министрите.