Новоизбраният състав на Европейския парламент (ЕП) се събира в Страсбург на първата си сесия.
Новият парламент ще има 720 депутати от 27-те страни членки на Европейския съюз, с 15 повече от предишния парламент. Разпределението отчита населението на страните, както и нуждата от минимално ниво на представителство на гражданите от по-малките страни. България запазва броя си евродепутати – 17, съобщават пратениците на БТА Ива Тончева и Иван Лазаров.
Според предварителната информация в новия Европейски парламент ще има осем групи: с една повече от предишния парламент.
- Европейската народна партия (Християндемократи) – 188 евродепутати
- Прогресивен алианс на социалистите и демократите– 136 евродепутати
- Патриоти за Европа – 84 евродепутати
- Европейски консерватори и реформисти – 78 евродепутати
- Обнови Европа – 77 евродепутати
- Зелените/Европейски свободен алианс – 53 евродепутати
- Левицата – 46 евродепутати
- Европа на суверенните нации – 25 евродепутати
- Независими – 12 евродепутати
- Други (Новоизбрани членове, които не принадлежат към политическа група на Парламента с изтичащ мандат) – 21.
Първото решение на парламента след конституирането му е да избере своя председател за следващите две години и половина (половината от мандата му).
Изборът, насрочен за малко след 11 часа българско време, ще се проведе с тайно гласуване с хартиени бюлетини. За да бъде избран даден кандидат, той трябва да получи абсолютно мнозинство от подадените валидни гласове, т.е. 50 процента плюс един. Ако това не се случи, има втори и трети тур.
Кандидатите за председател могат да бъдат издигнати от политическа група или от група членове на ЕП, достигащи ниския праг, т.е. 1/20 от евродепутатите. Крайният срок за номинациите за председател бе понеделник вечерта.
Има две номинации за председател на Европарламента: Роберта Мецола (Малта, групата на Европейската народна партия) и Ирене Монтеро (Испания, партия Подемос, политическа група на Левицата), според информация на сайта на ЕП.
Също днес парламентът ще избере своите 14 заместник-председатели, а в сряда – петимата квестори. В сряда евродепутатите ще потвърдят броя и размера на постоянните комисии, подкомисии и делегациите на парламента. Членовете на комисиите ще бъдат обявени в петък. Разпределението на местата в комисиите по политически групи отразява разпределението в самия парламент.
Очаква се новият Европарламент да изрази силна подкрепа за Украйна. В сряда сутринта лидерите на политическите групи ще направят изявления относно необходимостта ЕС да продължи да подкрепя Украйна, а в късния следобед ще бъде гласувана резолюция.
Избирането на председател на Европейската комисия е една от първите задачи на новия парламент.
Според предварителната програма в четвъртък Европарламентът ще гласува кандидатурата на Урсула фон дер Лайен за председател на Европейската комисия (ЕК). Гласуването е тайно. Ако получи подкрепата на поне 361 депутати от 720-местния Европарламент (минимум половината плюс един), Фон дер Лайен, която е водещ кандидат на Европейската народна партия, ще се върне на поста председател на Еврокомисията за следващите пет години. Ако тя не получи нужното мнозинство, Европейският съвет трябва да предложи нов кандидат.