Начало Новини Новият брой на списание ЛИК, посветен на 155-годишнината на БАН, ще бъде...

Новият брой на списание ЛИК, посветен на 155-годишнината на БАН, ще бъде представен днес в пресклуба на БТА в Букурещ

54
Новият брой на списание ЛИК, посветен на 155-годишнината на БАН, ще бъде представен днес в пресклуба на БТА в Букурещ

Новият брой на списание ЛИК, посветен на 155-та годишнина на Българската академия на науките (БАН), ще бъде представен днес (28 октомври) от 11:00 ч. местно (и българско) време в Националния пресклуб на Българската телеграфна агенция (БТА) в Букурещ. Представянето ще съвпадне с отбелязването на две години от откриването на пресклуба на БТА в Букурещ, както и с деня на обявената от Румънската православна църква за светица преподобна Теофана (царица Теодора Българска).

Събитието ще бъде открито от генералния директор на БТА Кирил Вълчев. В него ще участват Радко Влайков – посланик на България в Румъния, Георги Наков – депутат на българското малцинство в румънския парламент, почетен консул в Тимишоара и председател на Съюза на банатските българи, акад. Юлиан Ревалски – председател на Българската академия на науките (БАН), Ернест Оберлендер – директор на Националния исторически музей на Румъния, доц. Каталина Пую – преподавател в секция “Българска филология” на Департамента по руска и славянска филология в Букурещкия университет и Николай Паскалев – преподавател в Катедрата по българистика в Букурещкия университет.

Гостите ще имат възможност да видят снимки от архива на БТА, свързани с годишнината на БАН, да разгърнат хартиения брой на изданието и да разгледат и електронния му формат.

„Дълг на БТА – така може да бъде определен този брой на списание ЛИК, посветен на 155-ата годишнина на най-старата институция на съвременна България – Българската академия на науките“, пише във въведението на броя Кирил Вълчев. По думите му този дълг не е само затова, че първи­ят дом на БТА е в главната сгра­да на БАН на бул. „Цар Освобо­дител“ до Народното събрание в София, където първият директор Оскар Искандер и помощникът му са започнали да разчитат те­леграфните ленти и да пишат на ръка първите бюлетини през 1898 г. „Този брой на ЛИК обаче е пове­че дълг на БТА, защото именно тези, които имат трибуна, но­сят огромен дълг да представят тези, които наистина заслужа­ват да бъдат представени – как­то тези, които работят днес в областта на науката, така и тези, които в миналото са ос­тавили трайна следа в нея“, отбелязва Кирил Вълчев.

Изданието на БТА проследява развитието на БАН през годините. В тематична хронология в списанието са представени акценти от малка част от новините за академията, които БТА прави достояние на обществеността повече от век. Чрез тези публикации от архивните бюлетини и емисии­те на агенцията можем да проследим някои от най-вълнуващите моменти от историята на научната институция – нейни емблематични открития и върхови постижения, приемането на нови членове в редиците й, получените отли­чия или връчените награди на изявили се изсле­дователи, академици или общественици – както от страната, така и от света. 

В списание ЛИК са поместени и акценти от честванията през 2024 г. по повод 155-годишнината от основаването на БАН. Сред тях са церемония през юни в Браила, в която се включват и участниците в XIX световна среща на българските медии, ор­ганизирана от БТА в Украйна на път за Одеса, Болград и Измаил – градовете с големи български общности, където се състои форумът.

Специално място в изданието е отделено и за Марин Дринов (1838-1906) – един от основоположниците на българската историография и пръв председател на Българското книжовно дружество. На 30 септември 1869 г. (12 октомври по нов стил) в румънския град Браила се учредява Българското книжовно дружество. През 1911 г. то се преименува на Българска академия на науките.

През юбилейната 155-а година на БАН списание ЛИК се обръща и към директорите на институтите в академията с молба да разкажат на читателите на изданието с няколко думи за най-големите успехи на поверените им институти и за текущите проекти, които разработват. Отговорите им са поместени на страниците на списанието.

Изданието вече е със свободен достъп и може да бъде изтеглено в електронен формат от интернет страницата на БТА – https://www.bta.bg/bg/lik-magazine