Нашите водни ресурси са изключително малки и ние сме бедни на воден ресурс. Основна част от този ресурс, около 83 % от него, идва от оттока на река Дунав. В миналото широко сме го ползвали, достигайки до изградена инфраструктура и съоръжения за напояването на 17 млн дка, а до миналата година са поливани едва 300 хиляди дка. Това каза служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров по време на агросеминара на Националната асоциация на зърнопроизводителите в Албена. Той посочи още, че благодаренията на усилията на „Напоителни системи“ и подадените заявления от земеделските производители вече се поливат около 370 хиляди дка.
Петър Димитров каза, че вчера се е провел Висш консултативен съвет по водите, където от „Напоителни системи“ са докладвали, че по програмата, в която участват, тези декари ще се вдигнат догодина с 200 хиляди, а през 2026 с още 200 хиляди. „Но пак сме далече от това, което е било през 1986 година“, каза още министърът. Той посочи, че пак по справка тези декари през 1996 година са били 13 милиона.
Министърът допълни, че природният ресурс и това, което наблюдава в момента е изключително тревожно, тъй като ефективността е много ниска и понякога достига загуби до 90 процента.
Той изтъкна и положителната страна, като каза, че от „Напоителни системи“ вече взимат сериозни мерки на база на това, което могат да направят. „На базата на анализ, който са направили, и полагат грижи с ограничения си ресурс да възстановят това, което възможно във главните магистрални напоителни канали, които се ползват значително, но това трябва да е държавна политика. Аз ще подкрепя министър Тахов в това му начинание, за да възстановим тази система“, каза още Петър Димитров. Той посочи, че назад във времето България е била на челните места по поливно земеделие и други държави са черпили опит, а сега искат да ни помагат.
Министърът завърши с това, че законодателят не е предвидил възможност да се защитят тези съоръжения и поливната инфраструктура. Той каза, че апелира тя да бъде възстановена.