В родния град на починалия бургаски художник Георги Баев – Джурлата (1924 – 2007) бе открита важна изложба, посветена на 100-годишния юбилей от неговото раждане, в пространствата на Бургаската художествена галерия „Петко Задгорски“ и къщата-музей на твореца. Събитието отбелязва завършването на проект на галерията, който включва и делуксозен двуезичен каталог с творби на художника, собственост на музея и семейството му.
Изложбата беше показана и в София, където тя беше експонирана в галерията на Националната художествена академия и след това в галерия „Дечко Узунов“. Преди две години бе представена и в Пловдив, посочи директорът на бургаската галерия Георги Динев по време на откриването. Сред важните гости, които откриха изложбата, бяха изкуствоведът проф. д-р Марин Добрев от Великотърновския университет, зам.-кметът по култура и вероизповедание Диана Саватева и един от синовете на художника – адвокатът Иво Баев.
Представените картини обхващат различни етапи от творческата кариера на Баев. Показват се как неговите известни живописни творби, така и литографии, рисунки и акварели, които не са толкова познати на широката публика. В центъра на „Петко Задгорски“ е изложена картина, която включва изгоряла рамка на друга негова творба, оцеляла след пожар в неговата творческа ателие през 1983 г. Къщата-музей на артиста също показва част от творбите, запазени от наследниците му.
Изкуствоведът проф. д-р Марин Добрев описва Георги Баев като феномен, подчертавайки, че той през 50-те и 60-те години разширил художествените граници. „Той е един от най-великите майстори на морските пейзажи, малцина артисти могат да предадат усещането за морето както неговите творби“, заяви Добрев. „Той показа нова перспектива в темата море, никога не рисува само за себе си. В картините му се усеща силната връзка между него и морето“, добави той.
Професор Добрев подчерта, че творците продължават да живеят чрез своите произведения. „Тук сме, за да отпразнуваме 100 години от раждането на един художник, който е все още с нас. Той ни научи как да видим магията в изобразителните изкуства. През тези години той преодолява границите и доказва, че дървото може да бъде червено, морето – розово, а картините – сини или зелени, защото изкуството не следва физическите закони, а се основава на емоции“, заключи той и призова присъстващите да изберат по една картина и да усещат връзката с Георги Баев чрез нея, за да създадат „истинско, човешко съединение, което той би усетил“.
„Липсата на баща ми е ощетима. Липсва на мен, на брат ми и на внуците си. Фразата, че времето лекува, е нелепа. С времето осъзнавам колко важен беше за мен. Той не беше само моят предшественик, но и учител, светлина в тъмнината през трудни моменти. Липсва на приятелите си, на колегите художници, с които обичаше да прекарва време, липсва на кафето, където разказваше шеги сутрин. Липсва и на морето, без съмнение. Липсва обществото, където би могъл да разкрие несправедливите, които не заслужават признание. Липсва на Народното събрание, където беше за кратко, но не на мястото си. Липсва и на Бургас, но неговото изкуство остава тук“, сподели синът му Иво Баев пред множеството зрители.
Той покани присъстващите да изберат една от картините му и да изпият чаша вино. „Той ще усети това и ще бъде щастлив“, допълни Иво Баев.