Традиционното за търговищкото село Кралево извеждане на булката от дома ѝ пресъздадоха с песен и танц самодейци към местното читалище. Обичаят бе част от програмата на първия фолклорен празник на народния обичай и автентичната носия „Кралевско веселие“, събрал млади и стари в двора на културната институция.
Много песни огласяха центъра на селото, а танците развълнуваха присъстващите. На импровизираната сцена се изявиха всички самодейци към читалище „Пробуда – 1928“ в Кралево, както и възпитаниците на детска градина „Първи юни“ в селото.
Секретарят на читалището в Кралево Мариела Алиева разказа за БТА, че обичаят се спазва десетилетия наред, та до наши дни. По нейни думи, родителите на младоженеца отиват да вземат момата за булка от дома ѝ. Задължително главата на момичето е покрита с червен байрак, който, според разказите на възрастните жени в селото, се слага от дясно на ляво, като поздрав за добре дошли на гостите. Бонбоните, които се хвърлят при извеждането, хвърля бащата на булката, което се прави, за да бъде сладък животът на младото семейство.
А момата, която ще искат за булка, има много важни ангажименти през деня. Тя става рано, премита и почиства цялата къща. След това ѝ се сплитат косите. Винаги донася прясна вода от селската чешма, а менчето ѝ е украсено с естествени цветя и много чемшир – символ на здраве и дълголетие.
Алиева разказа още един любопитен момент при извеждането на булката от бащата. Този фрагмент не беше представен по време на читалищния празник, но Алиева посочи, че при него важна роля имат младежите. А кралевци са много активни и не пускат момата лесно. Група от няколко младежи винаги застава пред колата на булката, опъва здраво въже или синджир, а понякога дори спират друга кола, препречвайки пътя ѝ. С всичко това те показват, че мома от Кралево лесно не се дава.
Обичаят по извеждането на булката се провежда при нас традиционно винаги, когато има сватби, каза Алиева.
За празника на народния обичай и автентичната носия в Кралево бяха подредени кътове с ръчно плетени терлици и носии от различни краища на страната. Пред присъстващите бе представено и ръчно точене и изпичане на кори за баница и баклава.
Фолклорният празник „Кралевско веселие“ с финансова подкрепа по общинска програма „Култура плюс“. Сред официалните гости бяха заместник областният управител на Търговище Гергана Цонева, секретарят на Община Търговище Христалина Халачева и председателят на Общински съвет – Търговище Тахир Тахиров.