Начало Свят Нарковойната в Мексико: „Картелите Синалоа и Халиско предизвикаха най-тежката криза с наркотиците...

Нарковойната в Мексико: „Картелите Синалоа и Халиско предизвикаха най-тежката криза с наркотиците в историята на САЩ“.

124
Нарковойната в Мексико: „Картелите Синалоа и Халиско предизвикаха най-тежката криза с наркотиците в историята на САЩ“.
Снимка: БТА

Последният годишен доклад на американската Агенция за борба с наркотиците разкрива, че мексиканските престъпни групи вече оперират във всички 50 щата на САЩ след изпечеляването на пазарния ход от съперниците си.

Препратаните като основни играчи в доклада на DEA са картелите „Синалоа“ и „Халиско – ново поколение“ (CJNG).

Агенцията за борба с наркотиците публикува своя годишен доклад, възникнал на фона на натрупващото се напрежение с правителството на президента на Мексико Андрес Мануел Лопес Обрадор заради забавянето на издадените визи за Мексико.

Въпреки споровете, Мексико отрече обвиненията и увери, че разрешенията за визи вече са били издадени преди седмици.

Докладът на DEA подчертава продължаващата битка срещу трафика на наркотици, обвиняйки престъпните групи за епидемията от фентанил в САЩ.

 „Картелите „Синалоа“ и „Халиско“ са виновни за най-голямата криза с наркотиците в историята на Съединените щати“, казва документът.

DEA твърди, че печалбите от трафика на фентанил на картелите „Синалоа“ и CJNG достигат милиарди долари годишно, благодарение на обширната им мрежа в над 40 държави и всички 50 щата на САЩ.

 „Те разполагат с глобални вериги за доставки – от химическите прекурсори до производствените съоръжения – и управляват сложна мрежа от съучастници, включваща международни транспортни линии, корумпирани служители, строители на тунели, лица за пране на пари и други“, предупреждава агенцията.

Доминирането на „Синалоа“ и „Халиско“ е пратически изкоренило конкуренцията им на пазара в САЩ, уточнява се в доклада.

Според доклада, двете съпернически картела контролират пазара на незаконни наркотици в Съединените щати, в противоречие на официалната позиция на правителството на Лопес Обрадор, което отреча производството на фентанил в Мексико и го счита за част от трафика, който започва в Азия.

DEA изразява съмнения относно ефективността на мексиканските митнически контрол и наблюдение в основните пристанища на страната, твърдейки, че престъпните групи контролират терминалите на пристанищата.

Докладът обвинява съдии и длъжностни лица на всички нива в мексиканското правителство в корупция, но обвиненията не са подробно описани.

 „Картелът Синалоа няма лидер“.

DEA разкрива криминалната структура на организацията, основана от Хоакин Ел Чапо Гусман и Исмаил Ел Майо Замбада, като посочва, че след затвора на Гусман през 2019 година, организацията се раздели на четири сътрудничащи фракции, изградени по модела на „чадър“.

 „Тази структура позволява на лидерите на всяка група да споделят ресурси, без да се налага да делят печалбите или да се подчиняват на централна командна верига“, пояснява докладът.

DEA сравнява бизнес модела на картела „Синалоа“ с този при трафика на метамфетамин и подчертава липсата на контрол върху химическите прекурсори, които продължават да се поточват в Мексико.

 „Картелът „Синалоа“ успешно контролира доставките на фентанил чрез тайните си лаборатории в Мексико“, допълва той.

Докладът разкрива, че картелът „Синалоа“ налага голяма влияние в Мексико с корумпирана мрежа от контакти в правоприлагането, армията и политиката.

 „DEA има за цел разгромването на картелите „Синалоа“ и „Халиско“, отговорни за епидемията от фентанил в САЩ“, заключва докладът.


Оригиналната статия може да бъде прочетена тук

Повече международни новини може да намерите тук