Начало България На крепостта „Стенос“ бе отбелязана 1038-годишнина от победоносната битка на цар Самуил...

На крепостта „Стенос“ бе отбелязана 1038-годишнина от победоносната битка на цар Самуил в прохода Траянови врата

104
На крепостта „Стенос“ бе отбелязана 1038-годишнина от победоносната битка на цар Самуил в прохода Траянови врата

В навечерието на 17 август, когато се навършват 1038 години от победоносната битка на цар Самуил в прохода Траянови врата, костенчани и гости на общината отбелязаха годишнината на крепостта „Стенос“. На 17 август през 986 година цар Самуил разгромява в прохода армията на византийския император Василий II, наречен още Българоубиец.

Тържественото честване под наслов „България – държавата на духа“ започна с поднасяне на венци и цветя от представители на общинската и държавната власт, гости и жители на общината пред паметна плоча, издигната в памет на всички загинали воини. Мъже и жени бяха преобразени с тематични облекла от времето на Второто българско царство.

Кметът на община Костенец Йордан Ангелов каза, че победата на Самуил над византийския император дава възможност за възстановяване на българската власт. Горд съм, че днес, 1038 години по-късно, имаме възможността да обърнем поглед към онази епоха, към едно от най-съдбоносните сражения между българското царство и византийската империя, добави Ангелов. По думите му историята ни е повод за гордост. 

Приветствени слова към присъстващите отправиха председателят на Общинския съвет – Костенец Павлина Петрова и народните представители от София област Младен Маринов и Марин Маринов. Петрова каза, че победата при прохода показва силата на българския дух. По думите на Марин Маринов на това място всеки българин се чувства горд. Той добави, че сме потомци на велики хора. Младен Маринов каза, че цар Самуил е постигнал победа, защото България е била силна и единна. 

В музикално-поетичния спектакъл участие взеха режисьорът и драматург Ованес Торосян, който под формата на музикален стих разказа историята на самуиловата победа. Изпълнителите от вокална група „Боили“ също поздравиха гостите на празника. На сцената се качи и преподавателят по история и цивилизации в местно училище Петър Донкин, който също изтъкна колко е важно да помним миналото си. 

Местна легенда разказва, че край крепостта „Стенос“ имало самодиви, които танцували нощем под лунна светлина. По този повод бе пресъздаден и танц от местни момичета. Програмата завърши с изпълнения на музиканти от Етрополска духова музика. 

Събитието е част от проект „Изследване и популяризиране на културно-историческото наследство на община Костенец“, финансиран по Програма за развитие на селските райони чрез Стратегия за водено от общностите местно развитие на Местна инициативна група Костенец – Долна баня, съобщиха от Община Костенец.