Проф. Амелия Личева, главен редактор на „Литературен вестник“ и декан на Факултета по славянски филологии в Софийския университет, изрази съмнение относно единството на обществото по отношение на празника на 24 май, по време на честването пред паметника на „Св. св. Кирил и Методий” в Националната библиотека.
„Когато обсъждаме езиковите ценности, се фокусираме на значението на образованието, културната роля и принципите, които защитаваме. Точно когато споменем „български език“, част от обществото заявява, че само националното е от значение, а глобализацията е предателство, опасявайки се да не загубим корените си. В същото време, друга част, с която споделям възгледи, вярва, че българският език е част от европейското пространство“, добави Личева.
Съвременният възглед за езика прави споровете за големите и малките езици неуместни. Настъпва време да признаем стойността на преводачите, посочи проф. Личева.
Според нея, пандемията от Ковид накара много политици отново да се запознаят с антиутопиите на Маргарет Атууд, за да разберат, че литературата отдавна е предсказала случващото се в настоящето.
Личева смята, че ако се опитаме да четем с повече внимание, да интерпретираме и да прилагаме разбирането на текста, вероятно ще открием връзките в нашето разединено общество, където диалогът в момента изглежда труден. Тогава наистина ще можем да отпразнуваме силата на езика, добави тя.