Начало Свят Мярката за задържане на Павел Дуров бе удължена до сряда

Мярката за задържане на Павел Дуров бе удължена до сряда

64
Павел Дуров
Снимка: БТА

Продължава мярката за задържане в ареста във Франция на основателя на социалната мрежа „Телеграм“ Павел Дуров, съобщи Франс прес, цитиран от представител на съдебната власт, съобщи БТА.

Арестът е извършен по време на съдебно разследване и няма политически мотиви зад него, заяви президентът на Франция Еманюел Макрон.

„Мрежите, както и реалният живот, трябва да се регулират съобразно закона, за да гарантират защита на гражданите и спазване на техните права“, написа Макрон в платформата „Екс“.

Също така, френският лидер осъди разпространението на неверни информации относно ареста на Дуров.

39-годишният Дуров е задържан в събота на летището в Бурже в близост до Париж, след като пристига с частен самолет от Азербайджан. Макрон направи първото официално изявление на френски територия почти два дни след ареста на Дуров.

„Арестът на собственика на „Телеграм“ във Франция е част от текущото съдебно разследване“, добави Макрон. „Няма политическо вмешателство. Решението зависи от съдилището“, каза президентът.

Говорител на френската полиция заяви на Ройтерс, че Дуров е обект на разследване от националните служби поради непослушанието му в разследването на киберпрестъпления и измами в социалната мрежа и приложението за съобщения „Телеграм“. Той продължава да бъде задържан.

Кой е Павел Дуров

Павел Дуров, на 39 години, основава социалната мрежа „ВКонтакте“ през 2006 г., веднага след завършването си в университета в родния си град Санкт Петербург. Платформата бързо става популярна в Русия и превзема интереса дори на „Фейсбук“.

След като успехът на мрежата поражда конфликти между Дуров и властта, той я продава, а човеци, свързани със съветниките, поемат контрола. Дуров напуска Русия през 2014 г., след като взаимоотношенията с Кремъл се стигнаха до напрежение относно отказа му да предаде лични данни на украинци с проевропейско настроение на руските органи за сигурност.

През 2013 г., преди да напусне Русия, Павел и брат му Николай създават приложението „Телеграм“. След разходките си из различни държави, Дуров се установява в Дубай и придобива гражданство на Сейнт Китс и Невис. През август 2021 г. той става и френски гражданин.

„Телеграм“ постига огромен успех, утвърждавайки се като защитник на личните свободи, отхвърляйки цензурата и запазвайки поверителността на потребителите си.

Но това не е на вкус на всички

През 2018 г. московският съд нарежда блокирането на „Телеграм“, което обаче се окажва провал, а след три дни протестиращи закарват хартиени самолетчета в централата на КГБ – символ на приложението.

След тези събития Русия се отказва от усилията си срещу „Телеграм“, който се използва и от властта, и от опозицията.

Платформата играе ключова роля в украинския конфликт, като блогъри от двете страни постват анализи и видеа от боевете.

Макрон е активен в „Телеграм“, където споделя, че живее самотно и се въздържа от месо и алкохол. Облечен в черно, се стреми към визия като актьора Киану Рийвс от „Матрицата“.

През юли Дуров споделя, че е биологичен баща на над 100 деца, като е бил донор на сперма в много държави по света. Този акт на донорство е за него граждански дълг. Така той се свързва с движението за насърчаване на раждаемостта, като известни личности като Илон Мъск и други милиардери от технологичния сектор са част от него.

Според списание „Форбс“ имуществото на Дуров през тази година е оценено на 15,5 милиарда долара.

Дуров е и създател на криптовалутата тонкойн, която обаче загубва над 15% от стойността си след новината за неговия арест.

От дълго време „Телеграм“ е под наблюдение на европейските съдебни инстанции поради обвинения в разпространение на призиви за насилие, търговия с наркотици или конспирационни теории. Много експерти изразяват съмнение по отношение на реалната сигурност, предоставяна от „Телеграм“ на потребителите си. Платформата твърди, че е по-сигурна от приложения като „УотсАп“, но не криптира съобщенията си.

За още международни новини, кликнете тук