Индия и САЩ заявиха, че са постигнали „значителен напредък“ в преговорите за взаимноизгодно двустранно търговско споразумение, след като индийският премиер Нарендра Моди и американският вицепрезидент Джей Ди Ванс обсъдиха редица въпроси, свързани със задълбочаване на двустранното сътрудничество в областта на отбраната, енергетиката и стратегическите технологии, предаде ПТИ.
Разговорите се проведоха часове след като Ванс пристигна на четиридневна визита в Индия, придружаван от втората дама, която е от индийски произход – Уша Чилукури, и трите им деца – синовете им Юън, Вивек и дъщеря им Мирабел.
Белият дом заяви, че Ванс и Моди са приветствали „значителния напредък“ в консултациите за двустранно търговско споразумение и официално са обявили „финализирането на техническите параметри“ на преговорите. Освен това двамата лидери са разработили пътна карта за по-нататъшни обсъждания на икономическите приоритети.
Моди и Ванс също така са обменили мнения по различни регионални и глобални въпроси от взаимен интерес, включително и за конфликта между Русия и Украйна, и са призовали за „диалог и дипломация“.
Канцеларията на индийския премиер съобщи, че Моди е предал сърдечни поздрави на президента Доналд Тръмп и е заявил, че очаква с нетърпение визитата му в Индия по-късно тази година. Очаква се Тръмп да посети Индия, за да присъства на годишната среща на върха на групата КУАД (четиристранен диалог за сигурност, в който влизат САЩ, Япония Австралия и Индия – бел. ред.).
След края на консултациите Моди прие в резиденцията си Ванс и семейството му на официална вечеря. Поканени бяха и членове на индийското правителство, както и американски официални лица.
По-късно Моди заяви в социалната мрежа „Екс“, че всеобхватното глобално стратегическо партньорство между Индия и САЩ ще бъде определящо за „по-добро бъдеще на нашите народи и на света“. „За мен е удоволствие да посрещна в Делхи американския вицепрезидент Джей Ди Ванс и семейството му. Направихме преглед на бързия напредък след посещението ми в САЩ и срещата с президента Тръмп“, отбеляза Моди в публикацията си. „Ангажирани сме с взаимноизгодно сътрудничество, включително в областта на търговията, технологиите, отбраната, енергетиката и обмена между хората“, добави той.
„За мен беше чест тази вечер да видя премиера Моди. Той е велик лидер и беше изключително любезен към семейството ми“, написа от своя страна Ванс в „Екс“. „Очаквам с нетърпение да работя под ръководството на президента Тръмп за укрепване на нашето приятелство и сътрудничество с народа на Индия“, добави Ванс.
Делхи и Вашингтон водят преговори за сключване на двустранно търговско споразумение, както беше договорено през февруари по време на визитата на Моди във Вашингтон.
Очаква се в търговския пакт да бъдат включени редица точки, сред които митата и достъпа до пазара. Индия се стреми да утвърди първата част от търговския пакт, преди да изтече обявената от Тръмп тримесечна пауза на реципрочните мита. Белият дом заяви, че пактът дава възможност за сключване на ново и модерно споразумение, насочено към създаването на нови работни места и насърчаване на благосъстоянието на гражданите на двете страни с цел засилване на двустранната търговия и интеграцията на веригите за доставки.
Индия вече намали митата за някои американски стоки, като се очакват и по-нататъшни големи намаления. Споразумението би могло да включва индийски покупки на произведени в САЩ противотанкови ракети „Джавелин“ и бронетранспортьори „Страйкър“, както и митнически облекчения за повече от половината от вноса на Индия от САЩ на стойност 41,8 млрд. долара.
САЩ са най-големият търговски партньор на Индия, като двустранната търговия надхвърля 190 млрд. долара. По време на посещението на добра воля, което Моди направи във Вашингтон през февруари след завръщането на Тръмп в Белия дом, лидерите се ангажираха да увеличат повече от два пъти търговския стокообмен до 500 млрд. долара. Разговорите по търговско споразумение между САЩ и Индия напредват при закрити врата, посочва „Гардиън“.
Миналия месец Брендън Линч, помощник на търговския представител на САЩ, посети Индия и проведе разговори за укрепване на споразумението за свободна търговия.
На 22 април Ванс ще посети редица исторически обекти в Джайпур, включително крепостта „Амер“, известна още като „Амбър Форт“. Крепостта е включена в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. В следобедните часове е предвидено вицепрезидентът на САЩ произнесе реч в Международния център „Раджастан“ в Джайпур. На 23 април американският вицепрезидент и семейството му ще пътуват до Агра, за да разгледат Тадж Махал и комплекса за изкуства и занаяти „Шилпграм“. Очаква се Ванс и семейството му да отпътуват за САЩ от Джайпур на 24 април.
Индия, с население над милиард и половина души и бързо растяща образована работна сила, се утвърждава като естествен стратегически противовес на Китай. Все по-често се обсъжда възможността тя да се превърне в основна алтернатива за западните компании, търсещи изнасяне на производствата си извън Китай – тенденция, подхранвана от нарастващото напрежение между Пекин и Вашингтон.
Източник: БТА