През 2023 г. търсенето на работна сила остава високо, но различно разпределено по региони и професии в страната, сочи актуалното Проучване на потребностите от работна сила на Агенция по заетостта сред работодателите.
Според анализа, търсенето на машинни оператори, шивачи и готвачи остава високо, но има значителен дефицит на медицински сестри, лекари и учители с висше образование.
Текстът се фокусира само върху непосредствените потребности на работодателите, като дългосрочните очаквания и структурните дисбаланси ще бъдат разгледани в предстоящ анализ.
Индикативно за състоянието на пазара на труда е, че 64% от работодателите срещат трудности в намерене на работници през 2023 г.
Общата потребност от работна сила на предприятията в периода отговаря на 268 хил. души, което е значително повече от регистрираните безработни, чиито брой достига 158 хил. души.
Според 38% от работодателите, основната причина за трудностите в намеренето на работници е липсата на квалификация или образование на кандидатите.
Най-много работни места ще се генерират в индустрията (31% от търсенето), последвана от търговията, транспорта, хотели и ресторанти (25%), което е резултат от възстановяването на туризма.
Дефицит на кадри има и в държавното управление, образованието и здравеопазването (17%), особено в училищата и болниците.
Строителството е с 14% от общото търсене на работна ръка, а селското стопанство е най-слабото звено с 5%.
При квалифицираните специалисти най-голям недостиг има при машинните оператори (14,8 хил. души), шивачите (8,7 хил.), готвачите (8,6 хил.), строителите (8,3 хил.) и сервитьорите и барманите (6,5 хил.).
Търсенето е разпределено най-общо в професии, където има недостиг на квалифицирани специалисти или ниски заплати, като например в шивашката индустрия и туризма.
Недостигът на медицински сестри (4,7 хил.), лекари (4,4 хил.) и учители (4,4 хил.) е съсредоточен в няколко професии свързани с бюджетната сфера.
Интересно е, че търсенето на ИКТ специалисти е сравнително ниско (едва хиляда души), въпреки спада на търсенето в сектора през последните години.
Регионално гледано, Бургас е с най-голямото търсене на работници (над 10%), следван от София (26,7 хил.), Варна (25,8 хил.) и Пловдив (18,9 хил.).
Отрасловите профили в областите са разнообразни, като туризмът, търговията и транспорта водят, а в Пловдив – индустрията.
Въпреки нестабилността около енергийния преход, Стара Загора остава със значително търсене на работници, докато други области като Видин, Монтана и Ямбол показват слабо търсене и малък потенциал за експанзия на пазара на труд.
Данните от анкетата на Агенция по заетостта ясно показват, че очакванията за икономически ръст през 2024 г. не водят до намаляване на търсенето на труд, а могат да ограничат потенциала за развитие в някои сфери поради недостиг на квалифицирани работници и лоши условия на труд.