Румъния има потенциал да се превърне във важен регионален център в енергийния сектор, а американските инвестиции в сектора ще допринесат за постигането на тази цел. Това заяви днес румънският премиер Марчел Чолаку след среща с министъра на енергетиката на САЩ Дженифър Гранхолм, която е в Букурещ за участие в министерска среща на Партньорството за трансатлантическо сътрудничество в областта на енергетиката и климата (P-TECC), предаде агенция Аджерпрес.
Инициативата P-TECC обединява ръководители от публичния и частния сектор от 24 страни в Централна и Източна Европа и представлява платформа за енергийно сътрудничество на равнище министри, поясни министерството на енергетиката на България, което информира, че служебният министър на енергетиката Владимир Малинов участва в срещата в Букурещ, която се провежда днес и утре.
„Румъния е и ще продължи да бъде твърд, последователен и надежден партньор на САЩ в региона, ангажиран с усилията за укрепване на енергийната сигурност в Европа“, е заявил на срещата с Дженифър Гранхолм румънският премиер Марчел Чолаку, цитиран от правителствената пресслужба.
На срещата Чолаку е обърнал внимание на сътрудничеството със САЩ в проекта за изграждане на два нови реактора на АЕЦ Черна вода и на инвестицията в малки модулни реактори (SMR) в Дойчещ, която ще удвои производството на електроенергия от ядрените мощности.
По думите на румънския премиер партньорството между румънската компания „Нуклеарелектрика“ (Nuclearelectrica), която управлява АЕЦ Черна вода, и американските компании „НюСкейл“ (NuScale) и „Флоър“ (Fluor), чрез което бившата електроцентрала на въглища в Дойчещ се трансформира в модерна ядрена електроцентрала, поставя Румъния в ролята на „пионер в тази област“.
Чолаку е заявил, че цел на Румъния е и увеличаване на капацитета на междусистемната връзка с Република Молдова, за да се гарантира достъпа на тази страна до доставки от надеждни източници.
В рамките на министерската среща на Партньорството за трансатлантическо сътрудничество в областта на енергетиката и климата (P-TECC) днес се проведе и бизнес форум, съобщава агенция Аджерпрес.
На форума румънският премиер каза, че страната подобрява капацитета на междусистемните връзки с всички съседни държави. Той посочи, че Трансбалканският коридор и Вертикалният коридор, по които се работи с партньори от България, Турция и Гърция, са „жизненоважни за региона“.
Чолаку каза, че заедно с Турция и Азербайджан Румъния е „отворила огромен потенциал за сътрудничество в областта на газа и енергията“, а чрез Зеления коридор „в тези безпрецедентни регионални усилия са били включени и Грузия и Унгария“.
„Инвестираме милиарди евро в нови мощности за добив на енергия от възобновяеми източници и се стремим да удвоим ядрения капацитет на Румъния. Това са най-големите инвестиции в историята (на Румъния) във всички средства за производство на енергия. Искаме да модернизираме енергийния сектор и да го направим по-устойчив на регионални или глобални сътресения“, каза на бизнес форума Марчел Чолаку.
Той спомена и други енергийни проекти на страната, сред които проекта за сондажи за газ в Черно море „Нептун Дийп“, който по думите му ще превърне Румъния в най-големия производител на газ в ЕС след 2027 г.
Чолаку открои също изграждането на високоволтовата преносна система за постоянен ток, която ще доставя енергия от Азербайджан, Грузия и Румъния до Унгария и останалата част от Европа.
„Само при наличието на енергийна сигурност, достъпна енергия за икономиката и населението и икономическа конкурентоспособност можем да направим решителната крачка към следващата основна цел – получаването на чиста, зелена енергия“, каза още на форума румънският премиер, цитиран от Аджерпрес.