Статуята от Херкалея Синтика „показа“ лицето си изцяло, докато я опаковаха за пренасянето й в музея на Петрич, според информацията на Археология Булгарика във Фейсбук.
Лицето е много интересно и носи намек за портретни черти на владетел, изобразен като бог, каза проф. д-р Людмил Вагалински, който ръководи археологическия екип, цитиран от Дарик.
Съществуват предположения, че статуята може да е от по-ранен период от този, предполаган до момента.
Мраморната статуя беше открита миналата седмица от археолозите в античния град Хераклея Синтика близо до Петрич.
Първоначалното мнение на археолозите беше, че статуята представлява бога Хермес. След като днес видяха лицето й, те бяха сигурни, че не става въпрос за Хермес, а по-скоро за героизиран владетел. Идентичността на лицето ще бъде разкрита в следващите работи по статуята.
Статуята беше открита в подземния канал Клоака Максима на град Хераклея Синтика, като се смята, че античните обитатели са я скрили там, за да я запазят от евентуално земетресение. Статуята е на 2000 години и тежи около 1 тон.
На петък следобед статуята бе пренесена с кран след като беше пакетирана в дървена кутия. Планирано е откритието да бъде изложено в историческия музей в Петрич.
Предполага се, че статуята е била погребана в края на четвърти век след Христа. Проф. Вагалински вярва, че тя е поставена в канализацията няколко години след 380 година от новата ера, когато император Теодосий I обяви християнството официална религия в Римската империя.
Счита се, че езичниците в античния град, където е намерена статуята, наречен тогава Хераклея Синтика, са искали да запазят своите съкровища от възможно християнско разрушаване.