Лена Бориславова от ПП-ДБ още тази сутрин ще се откаже доброволно от депутатския си имунитет. Това заяви Бориславова тази сутрин на влизане в Народното събрание.
Вчера председателят на парламента Наталия Киселова внесе в деловодството три проекторешения за снемане на имунитетите на Лена Бориславова от ПП-ДБ, и на Джейхан Ибрямов и Марио Рангелов от парламентарната група на „Демокрация, права и свободи – ДПС“.
Искането на имунитета на Бориславова е заради разследване за документно престъпление във връзка с напускането на сдружението „Да запазим Корал“ от Кирил Петков, за да стане служебен министър на икономиката.
Въпрос на БНТ: От председателя на парламента беше внесено проекторешение за искането на вашия имунитет.
„След заплахи на г-н Пеевски, че ще подаде срещу нея сигнал в прокуратурата, за лично укривателство, мисля даже, дори обаждане от главния прокурор, така че аз ще спазя своята дума и ще се откажа от имунитета си, даже в момента отивам да направя това. Надявам се главният прокурор и бъдещите главни прокурори, защото на Сарафов му остават броени месеци, със същата старателност и бдителност да имат активност и по казуси като КТБ, „Осемте джуджета“, Пепи Еврото, всички нерегламентирани влияния, кражбите, които са от общински проекти, от държавни“, каза Лена Бориславова пред журналисти.
Искането на имунитетите от страна на Киселова стана само няколко дни след като в парламента бе сформирано стабилно мнозинство около „анти-Сарафов“ поправките в Закона за съдебната власт. С тях бе прекратена процедурата за избор на главен прокурор, в която единствен участник бе сегашният шеф на държавното обвинение, който е на поста временно. И ПП-ДБ, и формацията на Доган гласуваха „за“ текстовете.
Впечатление прави, че и Лена Бориславова от ПП-ДБ, и Джейхан Ибрямов и Марио Рангелов са политически опоненти на ГЕРБ или на ДПС – Ново начало.
Ибрямов беше задържан от антикорупционната комисия в края на миналата година, по съмнения за злоупотреба с власт и белязани пари, но остават съмненията за политическа саморазправа с политическата формация около почетния председател на ДПС Ахмед Доган след раздора му с Делян Пеевски. Стана ясно, че Аантикорупционната комисия, чийто председател беше обект на критики и бе искана оставката му, заради съмнения за зависимости, се е задействала по сигнал отпреди три години. Индиректно този сигнал обвързва Доган с бизнесмена Румен Гайтански-Вълка. От случая се разбра, че още в правителството с премиер Кирил Петков е бил даден случай за злоупотреба със средства от Българската банка за развитие, но години наред той е стоял „на трупчета“ и по него не са предприемани никакви действия.
Делото, по което се иска имунитетът на съпартиеца на Ибрямов му Марио Рангелов, е купуване на гласове.
Искането за имунитета на Лена Бориславова изглежда най-съшито с бели конци. То е за евентуално подправяне на подписи в документи, с които съпредседателя на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков напуска сдружението „Да запазим Корал“. Експертиза показала, че подписите, подадени електронно от Бориславова в Агенцията по вписвания за напускане от Кирил Петков от сдружението „Да запазим Корал“, не са били положени от съответните хора. Той трябваше спешно да излезе от сдружението, за да стане служебен министър на икономиката през май 2021 г. Бившият съратник на Петков в каузата за запазването на „Корал“ Атанас Русев подава в ДАНС сигнала, но чак две години по-късно.