Никола Кирков, военният лекар от Десети родопски полк в Хасково, е близък по произход с известния български поет и литератор Иван Вазов, посочват изследвания на д-р Веселина Узунова.
Кирковото училище, една от значимите културни и исторически сгради в Хасково, остава знаково и днес благодарение на майор Никола Петров Кирков, медицински специалист от Десети пехотен полк.
По време на своето изследване, главният уредник на Регионалния исторически музей в Хасково, д-р Узунова, открива интересен факт: въпреки разликата в фамилиите, старши лекарят на хасковския полк е родственик на Иван Вазов.
Според д-р Узунова, майор Никола Кирков е внук на чичото на Вазов, Кирко Хаджииванов, който поема грижата за семейството на Вазов след кончината на неговия баща, включително и за бъдещия писател.
„Когато обсъждаме рода на Вазов, е значимо да отбележим, че той произлиза от арнаутския клан на Кирко Айвазина, идващ от съвременните македонски територии. Родът продължава с името Айвазина (от арабското avaz – „заместник“), откъдето произлиза фамилията Вазови, но само при Минчо Вазов, таткото на писателя“, пояснява д-р Узунова.
Историчката споделя, че отдавна е предполагала за връзката между д-р Никола Кирков и Вазов, но не е успяла да намери удостоверения заради различията в фамилиите. След задълбочено проучване, тя успява да изследва родословието.
Минчо Вазов има брат на име Кирко Хаджииванов, който запазва фамилията Киркови. Той е дядо на д-р Никола Кирков. „Минчо и Кирко са управлявали успешен бизнес. След убийството на Минчо през 1877 г. по време на Руско-турската война, брат му поема задълженията за семейството, особено за сина на Минчо – Иван“, разказва Узунова.
Важен детайл, който свидетелства за роднинската връзка, е, че синът на Кирко, Петър Хаджикирков, е известен в документацията просто като Петър Кирков. Това обяснява името на сина му – майор Никола Петров, което е именно Кирков. Д-р Узунова предполага, че макар да са документирани поклоннически пътувания до Божи гроб, „хаджи“ е отпаднало от името, без ясна причина.
В изследването си д-р Узунова установява, че Петър Кирков е бил окръжен ветеринар в граничния район на Хасково през Османската империя, което вероятно обяснява и службата на сина му Никола там.
Интересен факт е, че един от братята на Иван Вазов – д-р Кирил Вазов, също е работил като окръжен лекар в Хасково през XIX век. Историчката предполага, че той е вдъхновил своя братовчед Никола Кирков да избере медицинската професия.
„Д-р Никола Кирков е забележителна фигура в Хасково. Все още не мога да разбера защо семейството му, свързано с рода на Вазов, никога не е акцентирало на тази връзка. Още по-учудващо е как тази информация е забравена от жителите на Хасково, които високо уважавали лекаря. Имаме задължението да съхраним и популяризираме тази част от историята“, подчертава д-р Узунова.
Къщата, известна като Кирковото училище, е изградена през 1882 г. от търговеца Атанас Христев, дошъл от истанбулския квартал „Ортакьой“. Сградата е смятана за една от най-красивите в централната част на града, където е живял уважаваният д-р Кирков. Той наема помещението за 15 години в края на XIX и началото на XX век.
В началото на XX век, сградата сменя собственика си и става училище – „Начално училище на Яни Христодоров“. Въпреки това, в местната памет оставя името „Кирково училище“ – символ на респекта към лекаря и неговата образователна роля.
РИМ – Хасково планира да прати събраната информация за д-р Никола Кирков до музеите на Вазов в София и Сопот. „Малко вероятно е колегите да знаят за връзката между Хасково и двата рода – Вазови и Киркови, които всъщност са част от едно и също родословно дърво“, заключава д-р Узунова.
Историчката е убедена, че е открила значителен след на рода на Вазов в Хасково. Тя в момента насочва своето проучване към намирането на съпругата на д-р Кирков. Известно е, че той е имал двама сина, но не е сигурно дали съпругата му е родом от Хасково. Ако това се потвърди, е възможно да съществуват потомци на Вазовия род, живеещи в Хасково, без да са наясно с произхода си.