Правителството на Косово обвинява Сърбия, че се дистанцира от Брюкселското споразумение за нормализиране на отношенията между Косово и Сърбия, както и от анекса от Охрид, предаде за БТА агенция КосоваПрес.
От изпълнителната власт на Косово казват, че активното лобиране на Сърбия срещу членството на Косово в Съвета на Европа и писмото на сръбския премиер Ана Бърнабич до Европейския съюз са атакували споразумението в двете му централни точки, което ще попречи на прилагането му. Според косовските власти вината има и пратеникът на ЕС за диалог Белград-Прищина Мирослав Лайчак, който не успя да убеди Сърбия да подпише споразумението и да го приложи.
Йетон Зулфай, политически съветник на министър-председателя на Косово Албин Курти, каза за КосоваПрес, че Сърбия със своите неотдавнашни действия е оспорила съществуването на Брюкселското споразумение.
„Сърбия се дистанцира от споразумението и изпрати писмо до Европейския съюз, в което се казва, че споразумението не е правно обвързващо за Сърбия и не е приемливо в неговата цялост. Тя атакува споразумението в двете му централни точки, което прави прилагането му невъзможно… Това е проблем, вместо да се съсредоточи върху неговото прилагане, Сърбия оспорва съществуването му. Затова подписването на споразумението е необходимост, която гарантира неговата законност. Споразумение, което трябва да се счита за правно обвързващо, трябва да бъде прието от двете страни“, каза той.
Според Зулфай писмото на институционалните ръководители, изпратено до Съвета на Европа, само потвърждава готовността на Косово за пълно прилагане на Брюкселското споразумение, но след членството в този международен механизъм.
Говорейки за ролята на специалния представител на ЕС за диалог Мирослав Лайчак, тъй като той е в края на мандата си, Зулфай казва, че е имало разногласия поради неговия подход и липсата на равнопоставеност между страните.
От друга страна, Зулфай коментира и тригодишното управление на настоящите управляващи, изброявайки успехите, които смята, че са постигнати.
Той споменава икономическото развитие, демократичния напредък, като същевременно подчертава, че не е имало корупционни афери.
„Икономическо развитие и демократичен прогрес, разширяване на суверенитета, укрепване на държавата, укрепване и инвестиране в отбраната, инвестиране в младите хора, завръщане на образовани хора и насърчаване на износа, мисля, че сме работили във всички тези области. Имаме 6,2 процента среден икономически растеж за три години ”, каза той.
Що се отнася до възможността за предсрочни избори в рамките на тази година, Зулфай каза, че са готови за такова нещо, но само когато се разберат с опозиционните партии за датата на изборите и разпускането на парламента.
(Това е новина от деня в Косово, избрана от агенция КосоваПрес за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Косово да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт с изрично посочване и цитиране на партньора й като източник.)