Конфликтът в Близкия изток поражда нова нестабилност за германската икономика, заяви министърът на икономиката и енергетиката Катерина Райхе, цитирана от ДПА.
„Увеличението на цените вече е очевидно на пазарите, а бъдещето на развитието ще зависи от продължителността на конфликта и от това дали ключови производствени мощности или транспортни маршрути ще бъдат засегнати“, заяви тя по време на ежегодната конференция за регионална политика на министерството в Хале, Източна Германия.
Основната причина за притеснение е ситуацита около Ормузкия проток, където преминава значителна част от глобалните доставки на енергийни ресурси между Иран и Оман. Поскъпването на енергията може допълнително да затрудни икономиката, обясни Райхе.
Германското правителство вече е активирало своите механизми за справяне с кризата. Работна група, която действала при недостиг на газ след началото на войната в Украйна, е възстановена, уточни Райхе, добавяйки, че групата ще наблюдава ситуацията няколко пъти дневно и ще предприема действия при необходимост.
В момента не се предвиждат конкретни действия на пазара. „Намеса ще се извърши само при крайна необходимост“, подчерта Райхе.
Икономическите рискове за Германия се проявяват в период, когато страната е значително зависима от държавните инвестиционни програми. „Можем да очакваме увеличение на цените, но не и сериозни последствия“, каза икономическият министър, подчертавайки, че не вижда краткосрочни заплахи за енергийните доставки за Германия, тъй като те са добре диверсифицирани.




