Начало Водещи Какво стои зад идеята за „нов план „Маршал“ за Украйна, която САЩ...

Какво стои зад идеята за „нов план „Маршал“ за Украйна, която САЩ подкрепя

69
Пратеникът на САЩ за Украйна и Русия Кийт Келог посети ранени украински военнослужещи във военната болница в Ирпин

Колебливите движения на новата президентска администрация в САЩ по отношение на подпомагането на Украйна във войната с Русия започнаха да поемат в нова посока. Вчера президентът Доналд Тръмп заяви за пореден път, че е разочарован от Владимир Путин, въпреки че в предизборната си кампания беше убеден, че може да спре войната за 24 часа. Въпреки че заплашва Русия с нови санкции, американският президент все още е предпазлив в тази посока, но вече е ясно, че САЩ ще се върнат на първоначалния курс, който беше подхванат от администрацията на президента Джо Байдън.

Американският специален пратеник за Украйна, Кийт Келог, заяви, че международните партньори трябва да помогнат за възстановяването на Украйна чрез създаване на нов „план Маршал“ – мащабна програма за икономическа помощ, подобна на тази, която САЩ реализират в Европа след Втората световна война.

Той направи това изказване по време на дискусия, организирана от „Ялтенската европейска стратегия“ и фондацията на Виктор Пинчук, преди конференцията за възстановяване на Украйна, която ще се проведе днес в Рим. По-късно днес, европейските партньори на Киев планират да обявят фонд за възстановяване на Украйна по време на срещата в Рим, за да разгледат допълнителна помощ.

Германският министър на развитието, Реем Алабали Радован, обяви, че фондът ще бъде подкрепен от Германия, Италия, Полша, Франция и Европейската комисия. Сред участниците са и германският канцлер Фридрих Мерц и украинският президент Володимир Зеленски.

Келог подчерта, че възстановяването на Украйна ще бъде изключително трудно и изисква координирана международна подкрепа по подобие на историческия план Маршал.

За да се реализира такъв план, Келог смята, че първо трябва да бъде постигнато примирие. Той отбеляза, че украинската страна вече е изразила съгласие за едностранно примирие, но това не е достатъчно за траен мир.

Американският специален пратеник похвали украинското ръководство за действията им и акцентира, че възстановяването трябва да бъде съпътствано от гаранции за сигурност и връщане на депортираните украински деца. Той подчерта, че президентът на САЩ, Доналд Тръмп, е проявил голяма загриженост относно този въпрос и е настоявал за включването му в преговорите с Русия, нещо, с което украинският лидер се е съгласил.

Оригиналният план Маршал (1948–1952) предоставя около 13 милиарда долара (над 150 милиарда в днешни цени) на Западна Европа под формата на финансова помощ, суровини, машини и храни. Келог смята, че подобен подход е нужен и за Украйна днес.

Страната продължава да търпи сериозни разрушения от войната, а икономиката и инфраструктурата ѝ са под огромен натиск. По време на конференцията за възстановяване в Рим европейски партньори обявиха създаването на специален фонд за възстановяване на Украйна, подкрепян от Германия, Италия, Полша, Франция и Европейската комисия.

В същото време обаче Националната банка на Украйна оценява вероятността за бързо реализиране на мащабен план за възстановяване като по-малка от 15%.

Идеята, лансирана от Келог, не е нова, но представлява представлява разширяване и задълбочаване на досегашната подкрепа за Украйна. В политически план има известна несигурност, тъй като администрацията на Тръмп е изправена пред вътрешни и външни предизвикателства, но засега няма официално обявена промяна в основната линия на подкрепа за Украйна. Украинските представители оценяват положително възобновяването на доставките, макар и да смятат, че количествата са недостатъчни.