Начало Водещи Какво знаем за „експерименталната“ балистична ракета на Русия?

Какво знаем за „експерименталната“ балистична ракета на Русия?

159
Балистична ракета
Снимката е илюстративна

Съединените щати смятат, че Русия за първи път е изстреляла балистична ракета със среден обсег при атаката си срещу Украйна в четвъртък. Европейски анализатори смятат, че подобна ескалация може да има последици за европейската противоракетна отбрана.

Ето какво знаем досега за изстреляната ракета:

Какъв е видът на тази „експериментална балистична ракета?

Американската армия заяви, че дизайнът на руската ракета се основава на руската междуконтинентална балистична ракета (ICBM) RS-26 „Рубеж“ с по-голям обсег.

Новата ракета е експериментална и Русия вероятно притежава само малък брой от тях, заявиха американски служители.

Пентагонът каза, че ракетата е била изстреляна с конвенционална бойна глава, но Москва може да я модифицира, ако иска.

„Със сигурност може да бъде преоборудвана да носи различни видове конвенционални или ядрени бойни глави“, съобщи говорителят на Пентагона Сабрина Сингх.

Джефри Луис, експерт по оръжия в Института за международни изследвания Мидълбъри в Калифорния, каза, че по-рано, руският президент Владимир Путин е намекнал, че Русия ще завърши разработването на система за балистични ракети със среден обсег (IRBM) след като Вашингтон и Берлин се съгласиха да разположат американски ракети с голям обсег в Германия от 2026 година.

Сабрина Сингх допълни, че новият вариант на ракетата се смята за „експериментален“ от Пентагона. „За първи път виждаме да се използва на бойното поле… Ето защо го смятаме за експериментален.“

Източници от САЩ и Обединеното кралство посочиха, че вероятно ракетата, изстреляна срещу Днепър, е експериментална балистична ракета със среден обсег на действие (IRBM), която има теоретичен обсег  под 5500 км. Това е достатъчно, за да достигне Европа, но не и САЩ.

ВВС на Украйна първоначално заявиха, че ракетата е междуконтинентална балистична ракета.

Заради това, че изстрелването на IRBM може да задейства определени аларми, Москва е уведомила Вашингтон предварително, твърдят американски служители.

Ще засегне ли ракетният удар на Русия НАТО?

Тимъти Райт от Международния институт за стратегически изследвания смята, че разработването на нови ракети от Русия може да повлияе на решенията на страните от НАТО по отношение на това какви системи за противовъздушна отбрана да закупят, както и какви нападателни способности да преследват.

Нова американска отбранителна база за балистични ракети в Северна Полша вече предизвика гневни реакции от Москва. Американската база в Редзиково е част от по-широкия противоракетен щит на НАТО и е предназначена да прихваща балистични ракети с малък до среден обсег.

Все пак Путин бе категоричен, че изстрелването на новата IRBM не е отговор на базата в Полша, а по-скоро на скорошни украински удари със западни оръжия на далечни разстояния в руска територия.

След одобрение от администрацията на президента Джо Байдън, Украйна удари Русия с произведени от САЩ Atacms на 19 ноември, с британски ракети Storm Shadow и произведени от САЩ Химари на 21 ноември, заяви Путин.

Какво каза Владимир Путин за новата ракета?

Руският президент призна в телевизионно обръщение към нацията, че Москва е поразила украински военен обект с нова балистична ракета и спомена нейното име –„Орешник“ (лешника).

Той каза, че разполагането й „е отговор на плановете на САЩ за производство и разполагане на ракети със среден и малък обсег в Европа“ и че Русия ще „отговори решително и симетрично“ в случай на ескалация.

Москва каза, че е атакувала завод за ракети и отбрана в централния украински град Днепър, където е базирана ракетна и космическа компания Пивденмаш, известна като Южмаш за руснаците.

„Смятам, че Съединените щати направиха грешка, като едностранно нарушиха договора за ликвидиране на ракетите със среден и малък обсег през 2019 г. под фалшив претекст“, каза руският президент.

САЩ официално се оттеглиха от договора с Русия от 1987 г. (INF) през 2019 г., след като заявиха, че Москва нарушава споразумението – обвинение, което Кремъл отхвърля.

Източник: „Гардиън“.

Още международни новини – четете тук