Начало Водещи Как Сарафов вижда прокуратурата през следващите седем години? Единственият кандидат за поста...

Как Сарафов вижда прокуратурата през следващите седем години? Единственият кандидат за поста обяви идеи за реформа

104
Борислав Сарафов
На снимката: Борислав Сарафов

Въпреки призивите за оттеглянето му единственият кандидат за поста на главния прокурор не само, че няма намерение да се откаже от „надпреварата“, но и представи възгледите си за това как според него трябва да изглежда прокуратурата през следващите седем години – колкото е пълният мандат на обвинител номер едно.

Концепцията на Сарафов, който в момента е временно изпълняващ функциите главен прокурор, след като ВСС свали от поста предшественика му, е подадена във Висшия съдебен съвет (ВСС).

В документа Сарафов посочва, че излага свои лични възгледи, но някои от идеите били споделяни от „колеги от различни структури и звена на прокуратурата и следствените служби“.

Сарафов отбелязва, че ръководството на прокуратурата е динамичен процес,

който налага непрестанно обновяване и актуализиране в зависимост от нормативната база, развитието на технологиите и на обществените отношения.

Само ГЕРБ и ДПС на Пеевски не се обявиха против Сарафов

Сред приоритетите, които Сарафов залага, са противодействието на организираната престъпност, на корупционните престъпления и на тези, свързани с транспортния травматизъм и домашното насилие.

Единственият кандидат за главен прокурор говори за излизане на прокуратурата „от калния терен на политиката“, което вероятно би трябвало да означава, че тя в момента се намира именно на такъв терен.

„Ясно съзнавам, че има периоди от историята на прокуратурата, с които не се гордеем. За съжаление, бях принуден да поема ръководството на прокуратурата именно в нейния най-тежък период“, пише  Сарафов, доскорошна дясна ръка на Иван Гешев, когото обаче не пропуска да нападне.

Според Сарафов в мандата на предишния главен прокурор държавното обвинение е изглеждало „като играчка в ръцете“ на Гешев, „без никакви реални приоритети, свързани с престъпността, заиграваща се политически и управляваща авторитарно“.

От това също не става ясно каква е била ролята на Борислав Сарафов в този процес и дали е направил опити да пресече подобни порочни практики.

Той изразява увереност, че прокуратурата ще бъде инициатор за съвместни действия с МВР, с останалите специални служби и с контролните институции, като проактивно и в резултат на аналитичната си дейност, ги мотивира да работят по-енергично и като дава процесуална насоченост на тяхната работа, нещо, което по принцип би трябвало да е в прерогативите на държавното обвинение по закон.

Борислав Сарафов откроява сред приоритетите си задачата на прокуратурата да получи общественото доверие, което заслужава и допълва, че ще направи всичко необходимо, за да не позволи прокуратурата да бъде използвана за политически цели.

Кандидатът заявява, че приема номинацията за поста,

мотивиран от дългогодишния си професионален опит – почти 30 години като следовател и прокурор във всички нива на системата.

Борислав Сарафов споделя, че доверието, което колегите имат към него, го задължава да поеме отговорността, за да не „загубим положителната инерция и посока, в която вървим – да отстояваме законността“.

На 10 октомври стана ясно, че Борислав Сарафов е издигнат за кандидат за главен прокурор.

Единственото предложение бе направено от Стефан Петров, Пламен Найденов и Светлана Бошнакова по време на последното заседание на Пленума на ВСС, в което можеха да се направят номинации за нов главен прокурор.

Недоволството се разраства: Адвокати призоваха Сарафов да оттегли кандидатурата си за поста главен прокурор

Номинацията му бе направена в последния възможен ден, определен от хронограмата за процедурата.

Според графика на 24 октомври е крайният срок на номинираните да представят концепция, а ВСС има задължение до 19 ноември да ги публикува. До 26 ноември две от комисиите към Прокурорската колегия следва да приемат доклади за професионалните и нравствени качества на кандидатите, които ден по-късно да бъдат обсъдени на заседание на колегията.

Гласуването следва да бъде на 16 януари.

„В ресторанта съм виждала над 10 пъти Борислав Сарафов“. Показанията на още един таен свидетел от „Осемте джуджета“

Срещу кандидатурата на Сарафов се обявиха от най-големия съюз на съдиите у нас, всички адвокатски колегии в страната, а президентът Румен Радев намекна, че може и да не подпише указа за назначаване на Сарафов.

Името на Сарафов беше замесено в аферата „Осемте джуджета“ и връзки с изчезналия брокер в съдебната система Петьо Петров – Еврото.